| MGee a întrebat:

Tatal meu a murit in urma cu 6 luni.As dori sa aflu cat imi revine mie in conditiile in care mama lui(bunica) traieste, tata mai are o sora(matusa mea) si singurul bun care se imparte este un apartament. Mentionez ca parintii mei au administrat locuinta timp de 17 ani. Bunicul meu a murit in urma cu 15 ani si nici acum nu s-a facut succesiunea pentru el. Bunica mea nu a platit nimic din pensie si nici nu ne-a dat bani sub alta forma nici mie, nici parintilor mei.Matusa mea nu s-a implicat deloc si pe atunci spunea ca nu o intereseaza acest apartament, dar acum isi cere drepturile. Bunica are si ea o sora.Nu stiu daca a facut vreun testament. Ce parere aveti si ce sfat imi dati?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai trebuie sa faceti succesiunea dupa bunicul tau. Bunica mosteneste o jumatate din apartament pplus o sesime, tatal tau si matusa cate o sesie. La decesul tatalui tau, tu mostenesti sesimea ramasa de la el. Deci ai dreptul la a sasea parte din apartament. Daca consideri ca meriti mai mult, va trebui sa-ti dai bunica si matusa in judecata pentru despagubiri. Faptul ca parintii tai au administrat apartamentul nu iti ofera o parte mai mare din el, ci daca demonstrezi vei avea dreptul la despagubiri banesti stabilite de instanta.

4 răspunsuri:
| scootsie a răspuns:

Mama ta traieste? Asta e important. Daca mama traieste si tu esti singurul copil al lor, apartamentul se imparte astfel: mama are dreptul la jumatate din valoarea apartamentului, iar cealalta jumatate(a tatalui) se imparte intre tine si mama. Daca mama nu mai e, tu mostenesti totul.Nu au dreptul la mostenire decat sotia sau copii.Rudele,in nici un caz.Consulta un notar si faci ceea ce te sfatuieste el.Asta in cazul in care locuinta este, sau a fost a parintilor tai...

| sigmanet a răspuns:

Este cam aiurea sa te gandesti deja la astfel de lucruri, la nici 6 luni de la decesul tatalui tau. Daca esti minora se calculeaza intr-un fel, daca esti majora, se calculeaza altfel. Nu stim prea bine legea pe acest domeniu, dar normal trebuie sa ramana sotiei si copiilor. Contacteaza un avocat cel mai bine si te poate lamuri.

| MGee explică:

Deci apartamentul este al bunicii mele, mama traieste, tata mai are decat o sora care este plecata in strainatate si care, cum spuneam, nu a avut nicio legatura cu acest apartament aproape 17 ani, decat vizite scurte, deci matusa nu a investit nimic aici. Apartamentul este in stare foarte buna, este curat, ingrijit, mai putin camera bunicii, unde nu a fost ea de acord sa se faca ceva.Parintii mei au facut imprumuturi in banca pentru renovare si au platit singuri totul.Am citit pe un site ca printr-un termen juridic numit "uzucapiune" mama mea ar avea si ea ceva de castigat pe langa partea care imi revine mie de la tata, daca dovedeste in instanta ca a administrat locuinta o perioada mai mare de timp fara vreo implicatie din partea altor persoane.Succesiunea,au cazut de comun acorm mama mea si matusa sa o faca dupa decesul bunicii, pentru ca momentan nu sunt bani de succesiune, plus ca nu s-a facut succesiunea nici dupa bunicul meu care a decedat acum 15 ani...De la bunica nu pot obtine niciun testament, nimic, pentru ca mai are 2 nepoti din partea matusii mele(care nu s-au implicat nici ei cu nimic si nici macar nu o cauta, dar ei sunt sfinti in fata ei...) si oricum este o persoana foarte dificila, cu un caracter mizerabil... Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

| MGee explică:

As vrea sa mai stiu daca bunica are dreptul sa ne dea afara din casa din moment ce eu si mama avem domiciliul aici? Adica in buletin...Suntem luate in spatiu cu semnatura bunicii.