| Indispus a întrebat:

bunica mea a decedat acum 10 ani iar acum 5 luni a urmat si bunicul care nu a lasat nici un testament, iar in urma au ramas 3 surori (printre care si mama mea). Probabil ati intuit ca acum se tine o disputa despre apartament, mama mea doreste ca apartamentul sa fie vandut, iar banii sa fie impartiti in mod egal, dar sora ei refuza sa paraseasca locuinta. Exista vreo solutie pentru aceasta problema? ( Teoria ca ar putea purta o conversatie, e expirata ). Angajarea unui avocat poate fi de ajutor? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| kaylla a răspuns:

In momtul in care cei doi proprietari de drept au murit se face succesiunea! Moment in care cei trei copii primesc cate 1/3 din avere. Daca unul din copii a locuit cu bunicul tau si a platit impozit, facturi etc poate sa-i dea in judecata pe ceilalti 2 facand dovada platilor sa ceara mai mult din avere. Daca nu a fost nimeni care sa locuiasca cu bunicul atunci averea se imparte in mod egal. Daca unul dintre mostenitori doreste sa pastreze averea toata trebuie sa-i despagubeasca pe ceilalti. Deci daca matusa ta nu vrea sa vanda apartamentul, trebuie sa le despagubeasca pe celelalte doua surori cu banii care i-ar fi luat din vanzare.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca apartmentul a fost al bunicilor atunci cele 3 mostenitoare au dreptul, fiecare, la cate o treime din apartament. Daca una dintre surori sta acolo atunci poate sa plateasca celorlalte doua partea lor si sa ramana in continuare. Daca nu se inteleg atunci singura solutie este instanta de judecata. Inainte de asta ar trebui ca una dintre mostenitoare sa solicite deschiderea procedurii succesorale, la un notar public si poate nu se ajunge in instanta. Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, angajarea unui avocat poate fi de folos. daca nu exista nici un testament, nici mama ta si nici sora ei nu isi pot impune vointa. In schimb, sora care sta in apartament poate fi obligata, prin lege, sa o despagubeasca pe mama ta cu o treime din valoarea apartamentului (calculata de notar sau de judecator, nu stiu exact).

| negru30 a răspuns:

Chemare in instanta pentru parte succesorala - dar mama nu poate vinde decat partea dansei - acum sincer nu stiu cine ar cumpara procentul mamei din apartament - mama nu poate vinde decat partea succesorala pe care o stabileste instanta ca o detine - dar sa stii ca vei gasi cumparatori dar nu la pret bun - dar vei reusi

Răspuns utilizator avertizat
| valeria4u a răspuns:

Aceasta este o intrebare legata STRICT de familie. nu cred ca te pot ajuta foarte mult dar voi incerca. Dupa parerea mea, ar trebui sa angajati un avocat si vedeti voi cum rezolvati :*:*:*

| Indispus explică:

Mersi valeria si brigaela.big grin

| Indispus explică:

Iti multumesc si tie Ioandelasal. Nu am nici o idee cum ar trebui sa impart funda.La naiba!

| Indispus explică:

Ddooddoo30 > interesant raspuns! dar daca a stat cu bunicul meu?