| Girly97 a întrebat:

Tatăl meu poate să voteze cu noi în Ilfov la alegerile locale dacă încă are domiciliul în județul Olt deși trăiește cu noi de peste 20 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, daca are resedinta (flotant) acolo.
La alegerile locale se poate vota doar in unitatea administrativ-teritoriala (comuna, oras, municipiu) si judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), conform L.115/2015, citez:
"(3) Dreptul de vot se exercită numai în comuna, oraşul, municipiul sau subdiviziunea administrativ-teritorială a municipiului în care alegătorul îşi are domiciliul sau reşedinţa, după caz."
Pana la alegeri poate sa obtina viza de resedinta.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu are flotant atunci nu poate.

| Panamax a răspuns:

Si pana acum cum a votat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu