| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata, am o problema cu tatal meu, desi locuieste cu noi in judetul Ilfov de aproximativ 26 ani domiciliul lui inca este in judetul Olt unde a trait cand era tanar si pana sa o cunoasca pe mama mea. Problema este ca nu primeste plicurile destinate pentru el la noi, niciodata nu am primit vreun plic pentru el la noi acasa unde locuim de atatia ani iar cand isi schimba buletinul trebuie sa se duca tocmai in judetul Olt. Tocmai primisem mail ca trebuie sa isi actualizeze datele la Banca Transilvania dar din nou nu a primit niciun plic din partea bancii. Exista o rezolvare in acest caz sau mai mereu va exista aceasta situatie? Pur si simplu nu avem nicio dovada ca tatal meu s-a mutat cu noi si traieste in Ilfov de 26 ani, cred ca nici pe certificatul de casatorie nu specifica acest lucru. Orice sfat sau ajutor este apreciat. Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz tatal tau trebuie sa-si preschimbe buletinu/cartea de identitate la domiciliul pe care il are acum, mergand la SPCLEP de care apartine domiciliul, impreuna cu proprietarul locuintei, care va semna de primirea in spatiu.

| darrio2007 a răspuns:

Sa-si faca mutatia pe noul domiciliu. E vina lui nu a autoritatilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate era cazul ca in 26 ani sa isi schimbe adresa pe cartea de identitate.

| Vântulalb a răspuns:

Pe certificatul de casatorie NU se scrie adresa de domiciliu. Pentru ca poate fi oricand schimbata.
26 de ani? Si nimeni nu s-a sesizat? Iata cum isi face politia datoria!
Merge la sectia de politie de care apartineti cu mama daca ea este proprietara locuintei, cu toate actele si isi face CI cu noul domiciliu.
Apoi, merge la Banci si unde mai este nevoie si actualizeaza datele; inclusiv adresa de domiciliu.

| Adrian5575 a răspuns:

Cum sa stai atatia ani cu adresa din buletin neschimbata? Sa mearga la politie sa intrebe de ce acte are nevoie, ce program de lucru au cei de la buletine si sa schimbe adresa din buletin.

| Dintrebare a răspuns:

Ori isi face un nou buletin la adresa la care locuiti voi, ori isi poate face flotant. Nu are legatura certificatul de casatorie. Domiciliul ti-l poti schimba oricand vrei. Trebuie sa mearga la evidenta populatiei impreuna cu proprietarul locuintei din Ilfov

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Să meargă la poliție, la serviciul de evidență a populației și să își facă buletinul pe adresa unde locuiește. Apoi, orice înștiințare oficială în plic va veni la adresa actuală. Foarte simplu.

| Girly97 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Ne gandeam la asta de ceva timp dar cum poate dovedi ca locuieste cu noi daca nu are nimic la mana? Nici macar pe certificatul de casatorie nu se specifica acest lucru!

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Girly97):

Merge cu actul de proprietate și cu proprietarul (mama ta sau altcineva). Dacă în actul de proprietate este trecut și el ca deținător al imobilului, poate să meargă singur. Dacă imobilul nu este al lor, poate merge cu proprietarul fiindcă acesta trebuie să dea declarație pentru luarea tatălui tău în spațiul locativ.