| LanguageMaster a întrebat:

Tentativa este posibilă la infracțiunea progresivă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este posibila si este pedepsita daca este prevazuta pentru infractiunea de baza (prima infractiune), cum este si cazul vatamarii corporale (art.194 Cod penal).

| Florentina_7104 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Alineatul 2 al articolului 194 (pentru care este posibilă tentativa) are ca formă de vinovăție intenția directă, nu praeterintenția ca la alineatul 1. Săvârșindu-se cu intenție directă, fapta de la 194, alin.2 nu este infracțiune progresivă și este deci susceptibilă de tentativă.

3 răspunsuri:
| Florentina_7104 a răspuns:

Nu are. Forma de vinovăție pentru infracțiunea progresivă este intenția depășită(praeterintenția), rezultatul mai grav producându-se din culpă, ori în cazul infracțiunilor din culpă tentativa nu este posibilă.

| LoremIpsum a răspuns:

Din aduceri aminte, aş zice nu.

Infracţiune progresivă care are infracţiunea de bază săvârşită din culpă nu poate avea tentativă - ex. vătămarea corporală iniţială a fost cauzată din culpă, de pildă printr-un accident de circulaţie, iar ulterior s-a agravat ducând la decesul victimei, fapta devenind astfel ucidere din culpă.

La fel şi în cazul săvârşirii infracţiunii progresive cu praeterintenţie, exemplul lovirilor sau altor violenţe (193 CP) care au condus la moartea subiectului pasiv, transformându-se în loviri sau vătămări cauzatoare de moarte (195 CP), iar nu văd posibilă tentativa.

Totuşi, nu-s penalist, doar arunc cu ipoteze.