| Angelsergiuboy a întrebat:

Teoretic vorbind.

Daca o cunostinta are 3 copii in plasament, iar sotul respectivei cunostinte a fost prins cu o arma detinuta in mod ilegal si a primit o sentinta de 2 ani cu suspendare, care sunt sansele ca aceasta cunostinta sa piarda acesti copii primiti in plasament dupa acest verdic definitiv?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca protectia copilului solicita cunostinta poate pierde copiii, familia de plasament trebuie sa indeplineasca cateva conditii, conform Ordinului 1733/2015 privind aprobarea Procedurii de stabilire şi plată a alocaţiei lunare de plasament, art. 2, alin (4):
"Nu poate primi copii în plasament persoana sau familia în care un membru se află în una dintre următoarele situaţii:
e) a suferit o condamnare prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru săvârşirea cu intenţie a unor infracţiuni contra persoanei, infracţiuni care aduc atingere unor relaţii privind convieţuirea socială sau cele care aduc atingere înfăptuirii justiţiei;"

| Violleta2022 a răspuns:

Are toate sansele sa piarda copii, fiindca a acut o ilegalitate si poate pune copii la risc, prcatic a dovedit ca este inconstient.

| Angelsergiuboy explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru informatiile oferite.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O cunostință, adica tu, de ce nu esti sincer sa spui adevarul, de ce ai o armă si de ce o folosesti ilegal? Unde ai tras cu arma ca nebunul?

| Angelsergiuboy explică (pentru CristiDinBucuresti):

De fapt sotul unei matusi, care avea un conflict cu un vecin si sau amenintat reciproc si amandoi aveau arme si sau judecat de anul trecut pana acum cand a venit verdictul, ce sens are sa comentezi daca nu oferi nicio informatie relevanta. cautam o informatie pentru ca m-a rugat sa ma informez cu privire la aceasta dilema.

| Dragobeta a răspuns:

Teoretic, cunostinta, bla-bla-bla.
Real, nu teoretic, va pierde definitiv toti copiii.
Si va iesi din sistem pentru ca este un pericol pentru copii. Nu va mai primi altii.

| Angelsergiuboy explică (pentru Dragobeta):

Multumesc pentru informatii.

| MihaiMB a răspuns:

Va fi considerat un pericol pentru copii în acest caz, are mari șanse să îi piardă.