| AndaVr a întrebat:

Terenul de langa casa mea s-a vandut,are o latime care nu iti permite sa iti construiesti o casa,n-am apucat sa facem tranzactia,si vecinii nostri dragi au facut tot posibilul sa fie al lor,nu are rost sa mai spun ce au facut ca sa-l obtina.
Acum au o casa, daca o pot numi asa,cu geamurile in curtea noastra,si cu doua garduri,unul care este al nostru si unul a vecinului de vizavi,acuma din cauza latimii nu are posibilitatea sa se deplaseze in spatele casei,numai pe usa din spate,pentru ca nu se poate strecura printre garduri,si cu ce suntem noi vinovati,ca ea,este o ea,care dirijeaza situatia,sotul ei e bolnav nu prea participa laughing nu s-a gandit decat la suferina noastra cand o sa vedem o cladire, care o sa ne faca umbra,acuma nu au pe unde sa duca fanul,decat prin curtea noastra, dimineata i-a spus tatei ca ea poate sa ne desfinteze, pentru noi avem grajdul langa casa ei, si o sa ne dea la politiae, pentru ca nu suporta mirosul de animale, grajdul acesta este de 30 de ani in acelasi loc, casa ei este de 2 ani,ce ar trebui sa facem noi,pe langa ca e o pretentie stupida, pentru ca totusi e pus legal si nu se simte nici un miros.
Pe langa ca ne-au contaminat o fantana,ca sa nu mai avem apa la animale,si acuma le-am lasat-o lor grapa de gunoaie,deoarece acolo isi aruca resturile menajere,ne ameninta pe strada,urla cand se este beata si spune ca o sa ne omoare,asteptand ocazia sa spuneam si noi o vorba,pentru a putea incepe scandalul,ceea ce nu o sa se intample,pentru ca daca i-am spune ceva,nu s-ar mai termina niciodata, am vedea-o dimineata cum da cu piciorul in poarta, pe langa asta, ma gandesc ca este si invidia pentru ca copii ei nu au reusit sa aiba ce avem noi, nu pentru ca nu pot, ci pentru ca nu muncesc, un ex :tatal meu se trezeste la ora 4 si a cosit singur, 6 ha de tereniar ei, au cativa "metri patrati" si nu pot sa se descurce singuri isi aduc 20 de oameni pe care-i platesc.Am luat acum ceva timp un caine de paza, si mi-a spus sa ma uit la el pentru ca nu o sa-l mai vad mult timp, mi-e frica ca o sa-l gasesc in fantana, asa cum am gasit o gramada de caini morti, pe care ea i-a ucis, ii auzeam seara ...cum ii oamoara, deci e teroare, noi ne zbatem aici sa fie totul bine si cineva incearca sa-ti distruga linistea, pana la urama de am fi vinovati cu ceva, dar nu suntem.Cred ca e nebuna,altceva nu pot sa-mi explic,si sunt nevoita sa o vad toata ziua cum se plimba pe strada si nimeni nu o baga in seama,mi-e cumva frica de amenintarile pe care le face,este in stare de orice, are un tupeu, daca sapat noaptea si a bagat un furtun prin pamant care vine de la fantana noastra si si-a tras apa, fantana apropiata de casa ei, pentru ca acolo avem un pamant si acea fantana am pastrat-o, dar acuma e plina de mizerie.Si sunt o multime le lucruri pe care le fac si le zic,zi de zi,impotriva noastra.
Ce pot sa fac,cu politia nu rezolvi nimic,cu vorba buna nici atata. Vreau un sfat, cum sa ne descurcam, avem atatea pe cap, bunica este in spital bolnava, si mai vin si oamenii acestia sa ne sporesca suferinta.
Scuzati-mi greselile, n-am mai stat sa verific.

Răspuns Câştigător
| AnniaAKN a răspuns:

Cunosc si eu cazuri de genul acesta,e aiurea cand nu poti sa traiesti linistit din cauza unor vecini,dai mereu nas in nas cu ei.
Cel mai bine este sa nu-i bagi in seama asa cum ati facut si pana acuma,pentru ca din cate se vede nu o sa ajungeti la vreo intelegere.Zic si eu,ai putea sa-i denunti,ai deja dovezi, dar daca ma gandesc bine, nici asa nu merge, pentru ca ei scapa cu o amenda si prind astfel curaj, o sa spuna ca nu ati rezolvat nimic.Asa e legea la noi,nu se dau pedepse pentru crime, daca ai merge la politie nici nu te-ar baga in seama.
In cazul acesta nu prea poti sa faci nimic, decat sa o eviti.
E posibil ca situatia sa se schimbe daca va tot ameninta, trebuie sa fiti foarte atenti, ca rau se poate face foarte usor.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca dai 2 porci la purtatorul de cuvant din comuna voastra ii darama casa cu toate amenintarile ei

| Astaeparereamea a răspuns:

Aoleeeeeuuuuu! Ca ce tare te-ai speriat laughing In primul rand trebuie sa mergeti la primarie sa vedeti cine i-a dat autorizatia de construtie si sa-i faceti reclamatie ca a incalcate normele de contrutie a unei locuinte. Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată

SECŢIUNEA 1
Limite legale
Art. 612

Distanţa minimă în construcţii.
Cum ea poate sa va faca reclamatie la politie asa puteti si voi sa-i faceti, aveti o gramada de nemultumiri, dar sa fiti siguri ca amenda o sa primeasca de la primarie ca nu a respectat legea care priveste constructia unei cladiri, mai ales ca geamurile le-a pus catre curtea voastra

| Tinna666 a răspuns:

Ba sa stii ca rezolvi cu politia,ii puteti face plangere pentru tot ce ai spus tu mai sus,pueti face plangere si la protectia animalelor, cum sa va omoare cainii, Doamne feresre, ce oameni sad si pentru apa pe care o fura ii puteti face plangere, nu are voie sa faca asa ceva, pentru amenintarile care le facesad