| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am nevoie de niste sfaturi in legatura cu gardul de la casa.
Deci, gardul e facut si in fata si in spatele casei noastre de noi (pe razor).
Acuma a venit un vecin si in fata casei noastre, i s-a ridicat lui ca sa faca pe razor, sa ridice o bucata de gard (de aprox 2m) din caramida sa i se sprijine lui acoperisul de la foisor.
Am spus bine, am acceptat, ca doar trebuie sa existe omenie intre vecini si de acord comun, desi dupa ce l-a facut ne-am speriat (avand 2m).

Dupa a mai venit ca mai vrea sa faca o bucatica de gard tot din caramizi din nu stiu ce motiv, putin mai inalta decat gardul meu.
Gardul meu arata din 3 nivele. (Foarte inalt, inalt si mai jos).
S-a vorbit frumos cu el,dar el vrea doar pentru binele lui, in curtea lui, se crede foarte destept, cand ne-am spus si noi punctul de vedere a sarit ca ars.
Gardul lui creeaza o atmosfera foarte mare de sufocare, pe langa ca si-a ridicat la 1m de gardul meu, o vila cat o gradinita, noi avand o casa.
Acum urmeaza problema.
A spus mai nou ca vrea sa-si ridice un gard, pe langa gardul nostru (ca noi nu ii dam voie sa ni-l dea jos pe al nostru) din nu stiu ce tip de material.
Nu am mai vazut pana acum in viata mea 2 garduri, unul langa altul, CE ROST ARE? DACA E DEJA AL MEU, pe langa ca e spatele casei lor.

Noi i-am spus frumos ca gardul pe care il avem din scandura fiind, o sa-l inlocuim la anul din tabla si o sa arate frumos.
Nu a vrut sa asculte vecinul si a spus ca "si nici gardul pe care o sa-l puneti nu o sa-mi placa, eu vreau tipul asta".
Deci acesti vecini sunt cam batuti in cap deoarece este SPATELE casei lor si noi suntem OBLIGATI sa facem acest gard ca e FATA casei noastre, NU EI, nu inteleg cu ce ii deranjeaza, din spusele lor vor "intimitate", desi cartierul meu e plin de vile si oricine poate sa se uite in curtea lor, MOTIV ABSURD.
Intrebarea finala este:
Au voie daca vor face gardul lor (in terenul lor) langa gardul nostru, sa il lege de stalpii de la noi pe aceeasi centura sau sunt OBLIGATI sa il faca cu centura lor separata si stalpii lor?

Voi pune aici o poza cu ce am spus, sa va dati seama mai usor :

https://prnt.sc/tk3txm

Mi se pare totul o mare aberatie, sa vezi din strada 2 garduri unul langa altul si in + E SPATELE CASEI LOR, NU ar trebui sa ii intereseze, in fata casei lor le convine ca au un gard mic facut de alti vecini.

Stiu ca sunt si anumite studii care se pot face cat soare mai avem in curte, avand in vedere ca in camera mea s-a redus considerabil luminozitatea.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Gardul" din caramida construit de vecinul (bucata de 6 randuri de caramizi) este conforma cu normativele de constructii de separare (garduri), avand inaltimea de cca. 1.6-1.7m.
Portiunea de 9 randuri de caramida insa este deja considerabila constructie, avand inaltimea unei (viitoare) incaperi.
Discuta cu vecinul tau si explica-i astfel: tu esti de acord doar cu constructia unui GARD de separare intre proprietati, cu aspect ornamental, daca respecta urmatoarele criterii:
- inaltimea maxima de 1.50m
- grosime maxima 0.1m (10cm)
- din ce material doreste el
- partea ta sa fie vopsita /ornamentata cum iti place tie.
- pe cheltuiala lui
Ii spui sa demoleze partea mai inalta, incat sa ajunga la inaltime si aspect uniform!
Daca iti respecta cerintele, atunci va face noul gard "la intelegere" cu tine, ca reparare a celui vechi.
Aceasta varianta de solutionare ar fi cel mai avantajos pentru amandoi.
In mod normal, un gard din piatra sau caramida este considerata constructie si este nevoie de autorizatie de constructie, cu PROIECT (si inclusiv acordul tau notarial).

| Selysium98 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc mult, mai am o intrebare!
Daca proprietarul (noi) si-a dat acordul dar verbal pentru acel zid de 9 caramizi, nedandu-si seama cat de inalt va fi si acum ne-am razgandit, el cand isi va face autorizatie pentru el, atunci putem sa refuzam in scris si atunci va fi OBLIGAT sa il demoleze pana la nivelul normativ?

| Bula a răspuns (pentru Selysium98):

Daca se face o constructie autorizata, atunci trebuie sa respecte proiectul, care se face pe baza acordului vostru.
Cum am scris: el face cel mai bine daca se intelege cu voi asupra aspectelor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Selysium98):

Pai daca e PESTE nivelul normativ... cum ai vrea sa ia autorizatie? big grin

| Selysium98 a răspuns (pentru Bula):

Pacat ca nu doreste sa fie intelegator si o tine pe a lui, numai lui sa ii fie bine, numai cum vrea el.
Ne-am chinuit 10 ani la casa noastra, ne-am mutat de 7 ani in ea si ne-am inteles cu toti vecinii de pe toata strada, ca sa vina un nebun de genul langa noi si sa-si ridice intr-un an o vila si sa aiba numai talente, sa se faca numai cum vrea el, mi se pare josnic.

| Bula a răspuns (pentru Selysium98):

Sunt si astfel de oameni.
N-are dacat: sa faca la intelegere buna, asa cum sa-ti fie si tie bine SAU sa faca legal (dar si atunci trebuie acordul tau), doar ca va costa timp si bani mai multi.

| Selysium98 a răspuns (pentru Bula):

As vrea sa pot vorbi cu tine mai mult in privat, pentru ca au mai intervenit chestii, dar nu pot.
Am putea continua te rog discutia altundeva? happy

| Bula a răspuns (pentru Selysium98):

In privat.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunteti vecini, trebuie sa va înțelegeți. Fara sa cunosc situatia, impresia mea e ca ostilitatea vine din partea ta, mai ales ca si orecizezi ca si-a facut "o vila cat o grădiniță". Partea cu "sufocarea" si cu lumina din casa ta este chiar amuzanta.
Mie imi place mult lemnul, insa fara suparare, gardul tau este neintretinut si inestetic, iar intentia de a-l inlocui cu unul tabla nu este nici pe departe cea mai inteligenta alegere.
Daca tot aveti doua ziduri din caramida, ideal ar fi sa ziditi împreună un gard in continuarea acestuia, aducand totul la aceeasi inaltime si avand fiecare posibilitatea de a tencui si decora fatada lui dupa bunul plac. Ai cand zic inaltime, ma refer la cel mai inalt punct, cu cat este mai inalt, cu atat ai mai multa intimitate in propria curte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din ce vad eu, in poza, al lui este un gard de caramida. Al tau este de lemn! De ce nu si-ar face el tot de caramida si tu numai sa-l tencuiesti? Dati-l jos pe al; vostru si sa faca in continuare el!

| Selysium98 a răspuns (pentru Salontanul):

Am specificat ca al lui e gard de caramida.
De ce sa-l dau jos pe al meu si sa faca in continuare de caramida? Pai el vrea sa faca din nu stiu ce fel de tabla in continuare, nu de caramida! Si in plus o sa-l faca mult mai inalt decat cel de lemn al nostru iar in fond e SPATELE casei lui.
O sa arate gardul meu din fata casei asa : Caramida, caramida, tabla si lemn, toate materialele!
Tin sa precizez ca noi avem curtea plina de verdeata si trandafiri

| Selysium98 a răspuns (pentru Selysium98):

Si de tencuit nu e problema, problema este CA NU E NECESAR sa mai faca in continuare gard DACA e deja facut si e SPATELE casei lui, nu intelegem de ce sunt asa de ingusti la minte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vecinul tau e bugetar spagar? Ca un om normal la cap care munceste pentru banii lui nu ar arunca cu bani aiurea in sinistrul ala pe care il numeste gard...

| Selysium98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu. asta am zis si noi referitor la inaltimea gardului.

| relian a răspuns:

Stii ce nu inteleg eu din povestea ta? Cum poate fi spatele casei lui fata casei talelaughing hai ca asta e tare de tot,deci tu ai casa facuta cu spatele la drum sau ce vrei sa spui? Indiferent cum faci o casa fata va fi cea de la drum, chaiar daca acolo ai considera tu spatele, tot fata este considerata.

Tu spui ca vecinu a venit in fata casei voastre si-a facut gard laughing asa si voi cum mai iesit afara? Sau si-a facut ala gard in drum laughing

In sf tu stii ce spui, dar ca idee omu are voie sa isi faca ce gard doreste pe proprietatea lui, chiar sa isi faca alt gard linga gardu tau, nu vad de ce sa nusi faca.Ca arata nu astiu cum asta e alta poveste, dar de facut isi poate faci sil poate face si de 4 m nu doara de 3 laughing
Spune bula daca e mai inalta de nu stiu cati m este considert constructie,, constructie de care? Un gard oricum este considerat constructie, deci nu vad care arf fi problema.

Iara intre vecini da se poate face gard uneori si cat casa laughing poate ca omu nu vrea ca vecinu sa priveasca la el, mai ales daca o fereastra dea ta da spre curtea lui, ba unori chiar legea spune ca trebuie sa faci ceva sa acopri in cazul in care ai casa linga vecin si acolo da o fereastra ceva.
Din poza ce ai trimis nici un gard nu arata frumos deloc laughing

| relian a răspuns:

Mai ma uitai inca odata, gardul tau arata mai bine, sincer laughing ala cea facut nea caisa nu-i gard e ceva acolo, numa el stie ce laughing dar legal nu ai cei face.
Eu ma gandeam ca face gard din caramida nu ciment si ce rahaturi is alea acolo.Gardu din caramida este ala din caramizi din alea clasice si se lasa asa zidit continu si fara sa se vada betoane,ala da arata frumos,dar cea facut el mamaligile alea, aia e tiganeala laughing dar ca inaltime si legalitate poate sa faca ce vrea omu pe terenu lui.

Iara tu de ce l-ai lasat sa puna betoanele si rahatu ala pe fundatia ta? Nu ai avut ce face, arata a tiganeala, trebuie sa-l lasi sa faca pe terenu lui tot.
In legatura ce ai intrebat daca se poate lega de gardu tau, aia nu nu se poate lega de gardu tau nici de stalpi nici de nimic, asta daca tu nu esti de acord.
Parca avd ca se ajunge de la un bgard la batalii cu sabii si mai stiu eu ce furci coase laughing