| anonim_4396 a întrebat:

Toti mi-au spus ca au luat permisul doar facand chestionare.
Am incercat si eu sa invat teorie, am facut apoi chestionare, nu pot face mai mult de 18 puncte sad
Imi recomandati o carte sau un pdf? Unde sunt foarte bine explicate sa pot intelege! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anonimu7041 a răspuns:

Aplicatii:
Chestionare Auto (Icon albastru)
Scoala Rutiere (Icon cu un volan gri)

Site-uri:
https://www.scoalarutiera.ro/ - Identic cu aplicatia de mai sus, poti face de pe telefon / calculator, FOARTE buna, ai mediu de invatare si chestionare predefinite sau sa generezi tu
https://www.drpciv-teste.ro/ - Poti face un chestionar doar, restul trebuie platite, dar daca intri mereu pe incognito (La fiecare chestionar in parte) nu ai treaba. Util pentru ca ai o categorie numita: Test din cele mai grele 100 de întrebări
https://www.drpciv.ro/dlexam - Cel mai oficial site, aici este IDENTIC cu DRPCIV (Ca aspect, ca in rest toate aplicatiile si site-urile sunt bune), dar de recomandat sa lasi site-ul pe final, deoarece aici NU vezi ce ai gresit, pentru ca e ca la examen, admis sau respins

Multa bafta!

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Iei frumos si citesti legislatia PINA O INTELEGI. Iei si discuti cu un sofer eventual pe marginea ei. Inveti cum trebuie, cu notite, cu scheme, cu tot ce trebuie. Nu e o poezie, ci un set de norme care SE APLICA si de cele mai multe ori au si o logica. 18 puncte cred ca de-a naibii sa incerci sa faci si e cam greu, chiar si fara sa citesti legislatia. Unele intrebari sunt efectiv de logica si bun-simt.

| zilog a răspuns:

Ru am stins telefonul timp de 2 săptămâninși 20 ore / zi am făcut chestionare

când m-am dus la sală am greșit dor la o singură întrebare

| dinaprilie a răspuns:

Cu f mici variatiuni toate sunt lafel..mai fa chestionare, o sa reusesti.

| Vântulalb a răspuns:

Iti recomand sa faci cursurile de legislatie.
Din cat stiu eu, intra in pretul scolii.

| zilog a răspuns (pentru Vântulalb):

Foarte rar o scoala care sa de implice

| Vântulalb a răspuns (pentru zilog):

Ba nu. Doar daca nu e un intructor care se declara "scoala". Scolile de soferi, au toate cursuri de legislatie.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pai chestionarele sunt compuse din întrebări.
Intrebarile sunt formulate din informațiile prezentate în cartea de legislație rutieră, din fiecare capitol : circulația pe benzi, indicatoare/marcaje, intersecții, semne polițiști, mecanica, conduita preventiva, conducere economică, ecologica, infracțiuni, contravenții și ce-o mai fi.
Ca tu să promovezi un chestionar, trebuie să știi răspunsurile la întrebări. Iar răspunsurile le găsești în carte.
Sunt multi care fac chestionare ca roboții, le învață mecanic, trec de sala și la oraș sunt pa. Pentru că acolo nu-ti mai apar variantele de răspuns pe parbrizul mașinii. Citește cartea, bag-o la cap, nu pe sărite pentru că s-ar putea sa omiți informații prețioase.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Are sens ce spui, chiar mi-ar ajuta daca mi-ai lasa un link cu o carte pe care mi-o recomanzi.
Sau daca este in format pdf mi-ar fi si mai de folos!
Merciii!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Cărțile sunt cam la fel, mici reglementări poate. De exemplul eu am învățat de pe una din 2018. (Dar nu ți-o recomand că-s foarte multi termeni. "specifici", să-i numesc așa, e cam greu de inteles pe scurt).
Poți vorbi cu instructorul, poate exista ceva mai frumos explicat. O sa caut și eu să vad daca găsesc ceva. Revin cu un alt răspuns/link, daca găsesc ceva frumos explicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Codul rutier pe înțelesul tuturor" este o cărticică foarte bună... apoi fă chestionare de pe drpciv.ro, până ajungi la rând cu 25-26. Atunci ești gata de sală.

| Goddessss a răspuns:

Dacă asculți de proști asta se întâmplă, devii si tu unul. instalează ti școala rutiera dprciv si învață de acolo sau este carte la librărie

| florin926481f a răspuns:

Recomand scoala rutiera, parcurgi legislatia care este explicata video, faci mediul de invatare si apoi o sa ti se para usoare chestionarele.

| dmz123 a răspuns:

Eu zic sa citesti cartea. Ajuta si chestionarele dar trebuie sa citesti si teoria

| anonim_4396 explică (pentru dmz123):

Ce carteee, ca sunt multe si nu stiu pe care sa o aleg.

| dmz123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are importanta care dintre carti, important este sa citesti legislatia