| atianin a întrebat:

Toti zic ca nu e bine sa eutanasiem cainii maidanezi ca sunt si ei fiinte si ca ar trebui sa avem grija de ei.
Iata ce propun eu : sa fie stransi toti maidanezii de pe strazi dusi in centre si vaccinati castrati, ulterior daca nu sunt adoptati in termen de 90 de zile atunci sa fie eutanasiati.
Cainii, care sunt adoptati ar trebui sa primeasca un cip implantat cu toate datele necesare pentru a-i localiza pe stapani in cazul in care il lasa pe drumuri din nou. Daca il abandoneaza pe strazi ar trebui sa primeasca o amenda de cel putin 2000lei si 100de ore de munca in folosul comunitatii supravegheat de un jandarm ca sa fim siguri ca nu freaca menta toata ziua.
La urma urmei ce este nai important viata unui maidanez sau viata unui om?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vise, vise...
Poate ne spui si de unde luam banii necesari, nu costa putin.
Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. E mai simplu să-i eutanasiem direct că oricum sunt mult prea mulţi.
Cui îi trebuie n-are decât să-i caute şi să-i ia pe cont propriu de pe străzi.
Până la urmă ce e mai important? Să investim într-un spital sau în centre de cazat maidanezi pe care să-i şi hrănim 90 de zile înainte să-i omorâm?!

| Hombre a răspuns:

Ai idei nastrusnice, sunt de acord cu tine daca tu platesti cipurile si jandarmi sa ma supravegheze. Raspunsul la intrebare; ma simt jignit de o asemenea intrebare. Trebuia sa te duci in fata oglizi si sa-l intrebi pe cel din imagine daca este mai important el sau un caine.

| ikram a răspuns:

Tu stii cat ar costa toate chestiile astea? Ideea ta e foarte buna sunt de acord cu tine, dar noi, in Romanica noastra nu avemniste spitale umane ca lumea sau centre pentru persoane nevoiase si crezi ca vor face pentru caini?

Cel mai bine si mai simplu si mai putin costisitor e asa, sa castreze toti cainii (nu sa-i eutenasieze) pentru a nu se mai inmulti, si in cativa ani nu vom mai avea caini vagabonzi, sau oricum nu asa de mult. Si sa eutanasieze numai cainii turbati, violenti sau care sufera de diverse boli, ca sa nu fie un pericol public.

| Marcian a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine! Mi-ai citit gandul.Totusi nu stiu ce sa cred despre eutanasierea lor.Stiu ca e rau dar oare e un rau necesar?

| Marcian a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine! Mi-ai citit gandul.Totusi nu stiu ce sa zic despre eutanasierea lor.Stiu ca este rau dar oare este un rau necesar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, ca sa se faca toate alea ce zic tu e nevoie de multi bani. Centre nu sunt, bani de vaccin nici atat, oameni disponibili sa ii adune pe toti, sa ii castreze. nu mai zic. si asa statul ne usuca de bani, ar fi culmea sa ne mai ia vreo 10% ca sa "se ocupe" de cainii vagabonti. am pus in ghilimele fiindca oricum nu se va ocupa nimeni de asta, eventual ne iau banii si apoi inventeaza motive, cum ca nu mai pot duce operatiunea la bun sfarsit. ideea e buna, dar nu in situatia de fata si cu oameni asa incompetenti la conducere.

| atianin explică:

Ideea este ca itr-o zi eram pe role in oras si un maidanez s-a dat la mine iar eu a trebuit sa ma apar la care o pensionara de pe strada cu mult tupeu spune ca eu sunt de vina merg pe role nu cainele care m-a atacat iar castrarea nu rezolva problema decat pe termen lung.
Pana vor muri de batranete cainii castrati cati oameni credeti ca vor mai musca sau omora copii nevinovati care nu se pot apara?
Cel mai bine este sa fie eutanasiati.
Peste tot in lume se face doar la noi nu pentru ca suntem mari iubitori de animale pana cand ne saturam si ii aruncam in strada.
dati-mi mia o pusca cu alici cu otrava si ma ocup personal fara sa iau primariilor un ban pentru timpul pierdut si va promit ca in cel mult o luna cel putin jumatate di maidanezi vor disparea de pe strada.
Este o treaba urata dar cinevatrebuie sa o faca si pe asta!

| RansleyGriswold a răspuns:

Sau sa se revolte lumea si sa omoare cainii pe strada
Asta e o solutie :p ( sunt haotic )

| FloryDo a răspuns:

Nu ar fi mai bine sa fie castrati?straight face