| Snicket a întrebat:

Treaba sta in felul urmator. Acum 5 ani am contractat un credit ipotecar de la banca in valoare foarte mare, rata ajungand pe la 1500E/luna in perioada respectiva. In momentul ala nu se punea problema neplatii ratei, insa dupa 2 ani afacerile au mers din ce in ce mai prost si nu mai aveam posibilitatea sa platesc rata. Acum sunt nevoit sa predau apartamentul bancii creditoare pentru a scapa de creanta. Intrebarea mea e: Daca am adus imbunatatiri semnificative apartamentului pot primi o anumita suma de bani de la banca pentru imbunatatirile aduse apartamentului?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta depinde de faptul daca banca poate sa valorifice apartamentul cu o suma mai mare decat cea pe care o mai datorezi. Daca asa se intampla vei primi diferenta, daca nu va mai trebui sa contribui si tu.
Incearca sa te intelegi cu banca, in sensul de a vinde tu apartamentul, poate asa vei obtine mai mult, decat in cazul vanzarii lui de catre banca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu poti primi bani, ei au interesul sa recupereze, nu sa dea bani.Singura cale este daca ajungi la o intelegere cu banca, sa vinzi tu si apoi sa le dai banii.

| JulyStorm a răspuns:

Din pacate, pe aia nu ii intereseaza ce imbunatatiri ai adus tu apartamentului.

| Marius_Spataru_1985 a răspuns:

Sub nici o forma, sfatul meu este sa valorifici tot ce se poate valorifica din apartament, evaluarea s-a facut pe spatiu locativ nu si pe imbunatatiri., daca nu ma insel creditul este pe 20 sau 30 de ani asa ca in loc sa te chinui inca 15-25 de ani, mai bine renunti la ce ai si cand poti incerci altceva, desi nu cred ca vei mai putea contracta un credit impotecar o perioada...ori... poti face o refinantare.