| fabyy1998 a întrebat:

Trebuie sa ai actele de la masini daca le dezmembrezi, daca da ce acte trebuie? Pot sa cumpar orice masina si radiata si fara acte?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.212/2015, citez:
"ART. 20
  (1) La preluarea vehiculului scos din uz, operatorul economic autorizat pentru tratarea acestuia are obligaţia să emită certificatul de distrugere şi să îl înmâneze ultimului deţinător al vehiculului.
  (2) În vederea eliberării certificatului de distrugere, colectarea vehiculelor scoase din uz se face în baza următoarelor documente:
  a) cartea de identitate a vehiculului în original, precum şi o copie care va fi predată operatorului economic care efectuează colectarea sau, după caz, tratarea vehiculelor scoase din uz;
  b) în cazul vehiculelor scoase din uz care aparţin unei persoane fizice, documentul de identitate al ultimului proprietar, dacă acesta efectuează predarea vehiculului, sau al persoanei împuternicite de acesta să efectueze predarea vehiculului scos din uz, însoţit de actul notarial de împuternicire;
  c) în cazul vehiculelor scoase din uz care aparţin unei persoane juridice, documentul de identitate al persoanei delegate să efectueze predarea vehiculului şi delegaţia din partea societăţii deţinătoare a vehiculului scos din uz.
  (3) Se exceptează de la aplicarea prevederilor alin. (2) lit. a) vehiculele fără proprietar sau abandonate pe domeniul public ori privat al statului sau al unităţilor administrativ-teritoriale şi trecute în proprietatea unităţilor administrativ-teritoriale de pe a căror rază au fost ridicate potrivit Legii nr. 421/2002 privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale, cu modificările şi completările ulterioare.
  (4) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în cazul vehiculelor scoase din uz predate operatorilor economici care desfăşoară numai activităţi de colectare, certificatele de distrugere sunt emise de aceştia în numele unităţii de tratare cu care au contract, cu acordul scris al unităţii de tratare şi cu respectarea prevederilor legale în vigoare.
  (5) Eliberarea certificatului de distrugere se face gratuit.
  (6) Modelul certificatului de distrugere este prevăzut în anexa nr. 4.
  (7) Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, unităţile aflate în coordonare, subordonare ori sub autoritatea sa, Ministerul Afacerilor Interne, prin structurile specializate, recunosc şi acceptă certificatele de distrugere sau orice document echivalent al acestora, eliberate în alte state membre ale Uniunii Europene potrivit prevederilor Deciziei 2002/151/CE a Comisiei din 19 februarie 2002 privind cerinţele minime pentru certificatul de distrugere eliberat în conformitate cu articolul 5 alineatul (3) din Directiva 2000/53/CE a Parlamentului European şi a Consiliului privind vehiculele scoase din uz."