| anonim_4396 a întrebat:

UDMR si cateva organizatii care reprezinta maghiarii din Romania solicita autonomie. De acord? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cand visez sa fac o vizita intr-o enclava! Suna foarte aventuros! Lasand gluma la o parte, nu cred ca e o cerere onesta, nu e cazul sa intram in detalii istorice! De ce solicita autonomie? Pentru ca traind in Romania, au invatat si ei ca nu e prost cine cere!

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Riscul de a se-nfaptui acest deziderat este posibil, am fost la Sfîtul Gheorghe de curand sa vedeti în ce hal arata statuia lui Mihai Viteazu din zona parcului central .U.D.M.R.afost la guvernare mai mereu, au obtinut tot ce se poate obtine încat acesta pun capac la toate.Astazi presedintele a fost huiduit la Tusnad, de ce? Simplu le-a amintit ce spune constitutia, pacat nu toata lumea doreste acest lucru dar neobrazarea depaseste bunul simt.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu este corect. Romania este Romania si atunci de ce autonomie la noi in tara?

| Brigitta a răspuns:

Sunt pe jumatate maghiara. Iti spun siiigur ca maghiarii nu vor autonomie. Isi dau seama ca nu pot functiona, trai singuri.
De fapt sefii partidelor vor putere. Si platesc pe unii oameni si ii prostesc ca sa ii sustina (exact asa facea la mine in oras si se stie).
Despre Marko Bela ala ti-as putea spune muuule povesti cum fura si ce afaceri facea el in Harghita si Covasna (am locuit acolo 3 ani).
Oamenii intregi la minte nu-l sustin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de acord, un asemenea eveniment, o asemenea schimbare ar avea ecouri negative.Si noi avem teritorii de reacuperat, si altii, iarasi s-ar schimba fata lumii.Mai bine isi vad ei da tara lor, ca nu e mai rau la ei decat la noi.De ce sa vrea autonomie? Nu-i da nimeni afara din tara, pot sa-si traiasca viata aici, atata timp cat stiu sa-i respecte pe ceilalti si libertatile lor.

| click a răspuns:

Este o tehnica de a dezbina. Doua judete independente, nu pot face mare lucru economic, numai cheltuielile cu ambasadele din toate tarile cu care vor avea relatii diplomatice... si vor fi falimenari. Asta daca nu au o sustinere de afara.