| iAMVi a întrebat:

Uitandu-ma in jur am observat ca marile personalitati ale lumii si mintile luminate au avut probleme de personalitate sau au suferit de depresie, asta este o caracterisitca a oamenilor inteligenti?
Si plecand de la versul lui Cheloo despre prosti "...sunt multi ai dracu' si n-au nicio boala"
Oamenii prosti nu se confrunta cu probleme ca depresia sau anxietatea?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Geniul e vecin cu nebunia, dar nebunia nu e vecina cu geniul.

| anonimg a răspuns:

Depresia apare la toti oamenii -fara nici o exceptie-, si nu tine cont nici de varsta, nici de starea sociala, nici de cea materiala, nici de starea spirituala. Diferenta consta doar in faptul ca viata personalitatilor este cunoscuta.

Cat despre versurile cataretului amintit de tine, cred ca autorul acestora se refera la oamenii care traiesc doar pentru binele lor chiar daca pentru acest lucru sunt altii "calcati in picioare". Depresia va veni si peste oamenii acestia. Numai ca egoismul lor pe care l-au manifestat o viata intreaga nu le va fi de folos in clipele de suferinta.

| Mclaren12 a răspuns:

Probabil oamenii inteligenti constientizeaza lumea de rahat in care traiesc (si poate implicit isi dau seama ca ei insisi au o viata de rahat) in timp ce prostii poate au multe alte ocupari mult mai "mediocre" in loc sa-si puna intrebari despre lume sau viata.

| KiszMy a răspuns:

Te-ai uitat de jur împrejur?

| Kyttynna a răspuns:

Buna intrebare! Cred ca geniile s-au cufundat prea mult in studii si au intrat in depresie din cauza lipsei vietii personale. Prosii sunt persoane dezinformate total si e vorba aceea: 'Ce nu stii nu te omoara.'

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Da, depresia este o,, boala" a geniilor, uneori ducand la boli psihice. Genile gandind mai mult si mai bine vad mai multe lucruri decat altii, adica vad numeroasele probleme cu care se confrunta umanitatea, ceea ce le provoaca o stare de anxietate.
Prostii, din contra, nu gadesc, si nu vad problemele acestei lumi, de aceea nu au nici o problema cu starea psihica.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Geniile innebunesc, nu doar din cauza problemelor pe care le vad, ci si din cauza acestor prosti care nu se strofoca deloc sa le rezolve, uneori chiar ignorandu-le.

| xseven7 a răspuns:

Hah, foarte interesant! Părerea mea este că ăia proști nu conștientizează în ce lume trăiesc. Nu își dau seama cât de proști sunt ei, da să mai vadă realitatea care îi înconjoară! Pe ei nu îi interesează cultura și cam de aici pornește totul. Nu știu ce este moralitatea, cum trebuie să fie un om cult și educat. Cei care își dau seama de lumea plină de cruzime în care trăiesc, aceia se simt răniți și astfel apar problemele interioare cu care se confruntă: De ce, de ce, de ce și iar de ce. Oamenii inteligenți nu se limitează ca ceilalți. Ei vor să afle cât mai multe. Iar lucrurile pe care le află, într-un fel îi frustrează, îi întristează.
Deci nu, oamenii proști nu se confruntă cu probleme ca depresia și anxietatea.

La prima întrebare însă m-ai băgat în ceață și pe mine... Nu toate marile personalității ale lumii au avut depresie și probleme de personalitate, cel puțin nu grave. Acum toată lumea a avut perioade în care se simțea mai deprimat. Nu știu ce să răspund.