| Sara a întrebat:

Un asistent personal a unei persoane cu handicap, beneficiaza de concediu medical? Mama mea si a rupt piciorul, iar persoanele la care ea lucreaza i-a dat de inteles faptul ca degeaba isi scoate conc med, ca nimeni nu i l ia in considerare. Este adevarat, sau zic acest lucru anumit ca sa i taie ei mamei mele zile din concediu de odihna? Va rog dati ne un sfat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 448/2006 asistentul personal al unei persoane cu handicap are incheiat un contract individual de munca cu Primaria localitatii de domiciliu a persoanei cu handicap si i se aplica prevederile Codului muncii ca oricarui salariat, asa ca beneficiaza si de concediu medical, in aceleasi conditii ca un salariat. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu ai dt detalii cum si unde este asistent personal? Un tara. daca este angajat cu carte de munca prin AJOFM ca asistent social pentru ingrijire pers cu handicap. atunci e ok il va plati concediu medic si nu e pb celor la care lucreaza, daca lucreaza la negru.atunci nu are nici o relevanta acel C M. si apoi concediu de odihna nu i l dau acei bolnavi cu handicap? Cred ca mama lucreaza la negru.

| GyeBaek a răspuns:

Cred ca vor sai taie mamei tale zilele de concediu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta are carte de munca? Cine o plateste? Daca munceste la negru la o familie atunci nu conteaza certificatul medical ci bunavointa acelora. Daca are carte de munca si e platita de primarie iar medicul i-a eliberat certificat de concediu medical si daca si medicul de mm de la primarie e de acord, atunci primeste.