| anonim_4396 a întrebat:

Un contract de inchiriere a unui imobil, poate fi intrerupt mai repede de data pana cand a fost semnat contractul?
ex: semnezi pe 1 an, si dupa 3 luni vrei sa pleci, poti sa anulezi contractul fara sa platesti despagubiri?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul poate fi denuntat inainte de implinirea termenului de inchiriere dar numai cu o notificare a proprietarului de 60 de zile, conform Codului civil, citez:
"ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."
Sigur ca tu poti sa pleci imediat ce l-ai notificat dar va trebui sa platesti chiria pe cele 60 de zile sau sa te intelegi cu proprietarul sa renunte la notificare si chirie.

| Freya1 a răspuns:

Nu.Daca ai semnat contractul esti nevoit sa stai 1 an iar daca pleci platesti despagubire

| johnnny123 a răspuns:

De obicei pierzi luna de garanție pe care o plătești obligatoriu la semnarea contractului.