| anonim_4396 a întrebat:

Un copil a mers cu scoala in excursie si a murit inecat. Cine-i de vina, copilul ca nu a ascultat de invatatoare sa stea cuminte, sau invatatoarea ca nu a stat cu ochii pe el?

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vina morala este impartita, dar vina legala este a invatatoarei, care trebuia sa supravegheze copilul.

regis
| regis a răspuns:

Legal e vina invatatoarei, ea poarta raspunderea pentru intreg grupul. Copilul nu are nicio vina, nici legal si nici moral, pentru ca e copil si copiii fac de toate, incluziv mici si mari traznai.
Moral nu stiu cat e vina ei sau a altcuiva, copilul putea fi la fel de bine cu parintii si sa pateasca acelasi lucru. Un amic din tinerete a patit-o major fiind, stiind sa inoate si fara sa fie nimeni de vina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ne putem pronunța decât în urma cercetărilor la fața locului (cfl), imprevizibilul ne pândește pe toți.
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Are şi copilul partea sa de vină deşi e ciudat să te înneci într-un bazin în care apa avea adânceam de un metru.
Totuşi, conform declaraţiei părinţilor, trebuiau să fie 6 cadre didactice la supraveghere şi erau 39 de elevi în excursie.
Prin urmare, 39 împărţit la 6 vine cam 6-7 copii pentru fiecare cadru didactic în parte.
E greu ca un singur om să urmărească 39 de copii dar 6-7 nu e chiar aşa de greu.
Şi-n plus, copilul era mic, nu avea de unde şti toate detaliile prin urmare eu zic că învăţătoarea e de vină.
Şi mai e o problemă, dacă după necropsie cumva se descoperă că acest copil prezintă şi lovituri la cap, problema se poate complica întrucât e posibil ca el să fi fost împins.
E lungă povestea însă eu merg pe vina învăţătoarei.

mariana
| mariana a răspuns:

Este o tragedie ce s-a intamplat si este pacat ca, o fiinta nevinovata si-a sfarsit viata inainte de a o incepe de fapt.
Eu nu mi-as fi lasat copilul, asa de mic si asa de nazdravan, sa plece in excursie, fara sa-l pot supraveghia personal. Desigur ca, vinovata este si invatatoarea ca nu l-a supraveghiat, dar se pare ca a facut si ea ce a putut dar dupa cum s-a vazut, nu a fost suficient, tragedii, accidente se pot intampla, chiar si cand copilul este langa tine, asa ca este destul de greu sa "dai cu piatra" doar catre invatatoare.
Cred ca excursiile sunt pentru copii ceva mai mari si care stiu sa asculte de cei ce-i supraveghiaza.
Acum nu putem face decat un singur lucru, sa asteptam rezultatul anchetei si sa vedem cauza directa a decesului, poate un traumatism cranian, pe langa innec si sa le transmitem parintilor condoleante pentru greaua lor pierdere.
O sa va dau un exemplu, eram la mare cu cei doi copii ai mei si am stat cu ochii pe ei tot timpul, cu exceptia a catorva secunde in care mi-am luat ochii de pe cel mic care avea 3 ani, asa ca nu l-am mai vazut in raza vizuala. L-am cautat si dupa vreo 20 de minute, care mi s-au parut o vesniciei, l-am gasit pe un pled langa niste turisti nemti (baiatul meu fiind blond, au crezut ca este neamt), i-au dat guma, ciocolata si o mica carticica, el era gol, doar cu o caciulita pe cap si nici nu stiam sa intreb daca mi-au vazut copilul pe cei din jurul meu pentru ca, semnalmente cum este imbracat nu aveam.
L-am gasit, a fost un noroc ca nu a mers spre mare ca, ar fi putut sa aiba un sfarsit tragic. Ce vreau sa spun este ca, suntem oameni si ca, obosim sa ne concentram, in mod continuu si atunci poate sa fie doar o clipa in care n-am fost atenti si sa se produca o tragedie. Este posibil ca si daca era cu parintii, acel copil putea sa pateasca un accident, cine poate sa stie care-i era de fapt soarta acelui micut.
Desigur ca se poate instrumenta cazul cu neglijenta in serviciu si poate ca aceea invatatoare sa fie chiar condamnata pentru acest lucru, dar oricum copilul in sine nu mai poate sa fie readus la viata din pacate. Poate ca aceasta pedeapsa ar constitui un exemplu pentru toti profesorii ori invatatorii care isi iau o asemenea obligatie de a supraveghia copii in timpul excursiilor ori a vacantelor in diferite tabere.

| ikram a răspuns:

Din punct de vedere juridic invatatoarea este responsabila pentru copii aflati in grija ei, pe respectiva perioada.

Asta este, ea este vinovata de aceasta pierdere, nu conteaza ca a ascultat-o nu a ascultat-o era responsabilitatea ei, si pana la urma care copil asculta? de aceea exista adultii care iii supravegheaza.

Daca avea prea multi copii in grija atunci trebuia sa ia mai putin, sau sa mai vina o invatatoare, 2, 3 cu ea ca sa ii supravegheze pe copii.

Sau daca stie ca un anumit copil e obraznic si neascultator atunci refuza sa il ia in excursie, sau sa vina dar cu unul din parinti.

| tyana a răspuns:

Nu stiu daca toata vina trebuie sa pice pe invatatoare. E greu sa supraveghezi un grup mare de copii.Ca parinte insa iti pot spune ca as lua greu decizia de a-mi trimite copilul in excursie cu invatatoarea, fara sa am siguranta ca va fi extrem de bine supravegheat.Parintii trebuie sa fie mereu vigilenti, sa intrebe cate persoane vor supraveghea grupul de copii, iar daca nu esti sigur mai bine nu il trimiti.Asa as proceda eu.
Nu e caz singular din pacate, anul trecut parca tragedia a fost dubla, la mare inecandu-se doi copii din acelasi grup din motive clare:prea putini supraveghetori.

| gabriela a răspuns:

Invatatoarea! A pornit ca supraveghetor, si-a asumat raspunderea pentru a duce si a aduce acasa copiii sanatosi, asa cum i-a luat!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi copilul dacă e mort nu-l ai cum învinui. Învăţătoarea rămâne, ea avea responsabilitatea să aibă grijă de copii. Dar accidente se mai întâmplă.

| Mefisto23 a răspuns:

Destinul. Putea sa nu se intample asa.

| adi4ever a răspuns:

Ce intrebarestraight faceNea bro daca un tren loveste o masina cine e devina? Trenul ca nu a oprit sau masina ca nu a respectat sa stea la semnalul rosu? Asa si cu asta normal ca invatatoarea e de vina ca daca stia ca nu e ascultator nu-l mai lua...si chiar si asa trebuie sa fie cu ochii pe toti deci ea va raspunde... Un parinte cand isi lasa copilul intr-o excurisie organizatoarea, invatatoarele si cele care sunt acolo raspund de ei

| AndutzaAndu a răspuns:

Eu spun că amândoi sunt de vină, copilul e de vină că nu a ascultat de învăţătoare şi învăţătoarea e de vină că nu a stat cu ochii pe el, e respinsabilitatea ei la urma urmei, trebuie să se uite la toţi copiii chiar dacă ei au grijă de ei.

| Cσσкiє a răspuns:

Învăţătoarea ar fi trebuit să-l supravegheze, doar are o obligaţie. Bine, copilul s-a aventurat, probabil ca să "exploreze".

| kennyspark a răspuns:

Copilul... Dar sunt sigur ca toti o vor acuza pe invatatoare. Cred ca ai fost si u copil si stii cum stau lucrurile in excursii sau la iesiri in aer liber sau alte activitati in afara scolii supravegheate de vreun profesor. Ar trebui sa fim constienti ca doi profesori nu pot sta 24/24 geana pe totii elevii.Sunt sigur ca totii copii au fost atentionati si instruiti. formular din ala gen protectia muncii si alte chestii.

| Sofffie a răspuns:

Pai invatatoarea odata ce nu a avut grija de el?
Bine intr-adevar si el putina vin aca nu a stat langa grup dar daca ea avea grija de el nu se mai intampla asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Well, in principiu copilul e de vina. Asta fiindca nu a ascultat desi i s-a spus de doua ori. Prima data, inainte sa sara imbracat in apa si a doua oara dupa ce a fost scos din apa si dojenit. Dar nu trebuie sa uitam ca cei mici sint timpiti, inca nu judeca, iar invatatoarea odata ce a acceptat sa ii insoteasca, raspunde de toti. Daca stia ca nu sint suficienti supraveghetori pentru cit de multi copii erau in tabara, sau stia ca nu e in stare sa se impuna in fata lor, nu stie sa-i tina in friu, nu trebuia sa-si asume raspunderea. Ea era adultul in care si-au pus sperantele parintii cind au avut incredere sa-i lase sa plece in excursie. Cu atit mai mult cu cit deja pustiul a sarit imbracat in apa. Deci facuse deja o nazbitie cit capu' lui de mare. Asta trebuia s-o faca sa fie mai atenta, mai ales ca toti se balaceau, doar el nu avea voie pentru ca nu ii permisesera parintii. Cine rezista sa stea si sa-i priveasca pe ceilalti cum se distreaza in apa? Nici cei mari nu se pot abtine sa nu sara in apa sa se balaceasca, daramite un copil. Eu nu-i ofer circumstante atenuante invatatoarei, poarta 90% din vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, orice judecata este impusa de fatalitate.Mai conteaza cine e vinovat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copilul. Era a doua oara cand sarea in bazin. Probabil ca era un pic retardat, invatatoarea nu si-a dat seama, l-a luat in excursie, iar acum, pentru ca traieste in Romania va avea probleme.
Copilul a fost de vina si evident parintii lui, mai mult chiar decat el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna prostilor

| blablablaa a răspuns:

Copilul.pentru. ca nu a ascultat de invatatoare. pentru. ca invatatoarea nu poate sa fie cu ochii pe TOTI copii.

| papooshyka a răspuns:

Si unul si altul

| incandescentul a răspuns:

Am citit si eu articolul. este vorba de un baiat din comuna vinga judetul Arad. Nu stiu ce sa cred straight face

| A_7153 a răspuns:

Eu zic ca copilul.
daca invatatoarea i-a zis si el nu a ascultat
si invatoarea are partea ei de vina trebuia sa nu il mai ia daca stia ca e obraznic
parerea mea big grin
:*>big grin

| voisanye a răspuns:

Depinde...stiu ca eu cand mergeam in excursii trebuia sa semnez pe proprie raspundere ca voi respecta regulamentele impuse de supraveghetori, si e vina mea orice fac ce nu e regulamentar...
daca copilul a respectat regulile si a murit din lipsa de supraveghere e clar ca invatatoarea raspunde
daca copilul nu a respectat regulile e clar ca invatatoarea nu are nicio vina.
Asta e parerea meahappy

| mihaita_1319 a răspuns:

Eu cred ca e vina si a copilului si a invatatoarei