| AleXxX87 a întrebat:

Un copil cu părinți români dacă se naște în Germania dobândește sau nu cetățenia germană?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

laughing Primeste cetatenia parintilor nu a tarii in care se naste laughing asa e acolo.
Otherwise, poate primi cetatenie germana doar daca unul din parinti are permis de sedere permanenta si a locuit neintrerupt in Germania timp de 8 ani.

21 răspunsuri:
| Dbzgoku a răspuns:

Desigur ca da poti cauta si pe net copilul poate avea dubla cetatenie dar si o singura cetatenie

| lorena1gianinak a răspuns:

Dobandeste cetatenia germana. Poate avea dubla cetatenie(romana si germana) daca vor parintii.Asta e un sfat de la o nemtoaica)))
https://www.roland-rechtsschutz.de/......n-so-gehts

| RAY a răspuns:

Nu,doar daca acel copil are un parinte care are 8 ani munciti in Germania

| AndreiSuveranul20011 a răspuns:

Da ca copilul este născut în Germania, atunci primește automat cetățenie.

| Magistratul a răspuns:

Dap, ii poti face si dubla cetățenie.

| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu DA
orice copil nascut pe teritoriul altei tari poate dobandii AUTOMAT, din cauza certificatului de nastere emis de respectiva tara, cetatenie in aceea tara

Bruce Lee a fost nascut in America, cand parintii lui erau in turneu de opera, asa ca a primit cetatenie americana automat cu toate ca a re-intrat in america cu vaporul plin de imigranti ilegali

| Țoglă a răspuns:

Se naște cu cetățenia germană. Deci în acte el va fi neamț. Ulterior, dacă părinții doresc, pot să-i adauge și cetățenia română.

| Yurisa a răspuns (pentru Bizon95):

Greșit. În America, legea cetateniei este guvernata principiul jus soli, adica daca copilul se naste pe teritoriul in care legea cetateniei aplica acest principiu si e cum zici tu. In Romania, Italia de exemplu nu e asa. Daca un copil nascut din doi parinti germani se naste in Romania, NU primeste cetatenia romana. Citeste lege cetateniei si lamureste-te.

| mgtow a răspuns:

E o prostie legiile astea cu cetateniile. Normal ar trebui sa se considere cetatean din tara unde s-a nascut fara Romania sau china la mijloc.

Bula
| Bula a răspuns:

Conform legislatiei internationale, copilul poate primi cetatenia parintilor.
Cand va ajunge la varsta de majorat, copilul poate cere - si va primi - (si) cetatenia tarii in care s-a nascut.

Un caz extins este ceea in care nasterea a avut loc pe un vehicul (avion, vapor etc.) care s-a aflat pe o ruta internationala, care a parcurs doua sau mai multe tari. In acel caz, copilul poate solicita cetatenia oricarei tari prin care a trecut traseul vehicolului, pe care s-a nascut.

| RAY a răspuns:

Din ianuarie 2000, se aplică următoarele: Oricine este născut din părinți străini în Germania este automat german sau german dacă un părinte a locuit legal în Germania în ultimii opt ani și are un drept de ședere permanent.
http://www.einbuergerung-jetzt.de/wer/
https://www.bmi.bund.de/......licht.html

Nicio obligație de opțiune pentru copiii crescuți în Germania
Până în anul 2014, copiii care au dobândit cetățenia germană de la naștere în Germania trebuiau să decidă între naționalitatea germană și străină a părinților când au împlinit vârsta majorității (așa-numita obligație de opțiune).

Începând cu 20 decembrie 2014, germanii Ius soli sunt scutiți de la obligația de opțiune dacă au crescut în Germania. De asemenea, germanii Ius soli, care, pe lângă cetățenia germană, dețin doar naționalitatea unui stat UE sau Elveția, nu trebuie să decidă pentru o cetățenie (noua reglementare prin a doua lege pentru modificarea legii cetățeniei BGBl. I p. 1714).

În Germania a crescut conform definiției legale (§ 29 alin. 1 a STAG), care până la sfârșitul celui de-al 21-lea an:

Opt ani au rămas de obicei în Germania sau
a vizitat o școală în Germania timp de șase ani sau
are o diplomă școlară dobândită în Germania sau a terminat pregătirea profesională în Germania.
Obligație de opțiune pentru germanii Ius-soli care au crescut în străinătate
Germanii Ius soli, care au crescut în străinătate și nu îndeplinesc cerințele de mai sus, sunt obligați să decidă între naționalitatea germană și străina părinților la vârsta de 21 de ani (așa-numita obligație de opțiune).

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Tu compari aiurea USA cu Germania, practic ar fi toti copii nascuti in Germania cetateni chiar parinti lui nu ar sta in Germania

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

"Din ianuarie 2000"

happy... deci, ce stiam eu era minim bun simt in domeniu
iar ei au fost obligati sa isi schimbe legea din cauza prea multor imigranti care au ajuns in Germania, in valuri

tot din cauza asta in Anglia au fost obligati sa schimbe o lege care era de pe vremea ciumei (500 de ani) si care spunea ca, daca o casa nu e locuita o perioada de (nu mai stiu cat) atunci oricine se muta in ea nu mai poate fi dat afara, si exemplul era ca asa au ajuns niste tigani sa locuiasca intr-o rulota de lux de zeci de mii de lire, si proprietarii nu au mai reusit sa si-o recupereze

| MihaelaDart a răspuns:

Nu e musai. Dobandeste certificat nemtesc, desi cetatenia este la alegerea parintilor daca doresc ca si copilul lor sa aiba dubla-cetatenie.

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Este vorba despre nasterea unui copil in Germania, poate sa fie parintii si in primii 3 ani si pot aplica pentru cetatenia lui. Ca si parinti ei pot aplica abia cand fac 8 ani de munca legala in Germania.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Din ianuarie 2000, se aplică următoarele: Oricine este născut din părinți străini în Germania este automat german sau german dacă un părinte a locuit legal în Germania în ultimii opt ani și are un drept de ședere permanent.

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Nope. Sora sotului meu e in Germania si ambii copii sunt nascuti in Germania. Au cetatenie greaca ca si a parintilor. Ea e nascuta acolo. Nu este automat, este la alegere. Si un alt cuplu de romani, la fel, bebelusul este cetatean roman cu certificat nemtesc.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Eu nu am scris ca este automat si ca este la alegere

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Pai ai zis că devine automat german. Și eu ți-am zis că nu. Citește mai bine ce ai scris laughing

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

în 15 Septembrie | RAY a răspuns:
Nu, doar daca acel copil are un parinte care are 8 ani munciti in Germania

| MihaelaDart a răspuns (pentru RAY):

Nici asa, doar daca parintii vor sa adere la cetatenia germana. Copilul cu un parinte dupa 8 ani munciti legal, tot roman ramane cu certificat german, doar daca parintii vor sa il faca german ori cu dubla cetatenie.