| JustaLittle a întrebat:

Am văzut recent un documentar despre orfani romani în alte tari, situația de prin anii 90. Vreau sa vad ce s-ar întâmpla în același scenariu doar ca în zilele noastre
Acum, 2017, ce se întâmplă cu un copil mai mic de 10 luni ai cărui rude au murit când el era la tratament în alta tara? Ex Germania, Austria ( as vrea răspunsuri privind aceste tari)
Copilul era acolo singur în spital, fără părinți sau alte rude, doar cu un fel de bona fără împuternicire.
Copilul născut pe teritoriu romanesc, are doar cetățenie romana. Ar ajunge în grija statului dacă nu mai are nici o rudă? Care stat? Unde e în spital sau în România? După ce se termina tratamentul / recuperarea sau indiferent, dacă e stabil e adus în România?
Complicata treaba asta cu cetățenia și copiii...

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Normal aia de acolo vor anunta statul roman ca pe teritoriul lor se afla copilul respectiv orfan il trimite in grija statului normal in Romania ca e cetatian roman de unde il va adopta cineve.In general straini se atasaza si dupa ce ii fac toate actele si documentele fiind de 10 luni il va lua o familie sa il creasca ori in tara ori in afara

| Jo17 a răspuns:

E cam complicat asta. Asistenta sociala se ocupa de asa ceva.

| JustaLittle explică (pentru Jo17):

Bineînțeles. Însă in ce mod se ocupa? E adus în tara, rămâne acolo, primește cetățenie etc