| AnastasiaIacov a întrebat:

Dacă te-ai născut în România, din părinți români, dar ai crescut în Franța. iar după un timp dobândești cetățenia franceză, mai ești considerat român?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca esti roman, chiar daca ai renunta la cetatenia romana, nu este neaparat nevoie ca nationalitatea sa corespunda cu cetatenia.

| ziftode a răspuns:

Cred sincer ca cetatenia franceza o capeti la 14 ani sau care e echivalentul lor de buletin
insa tara in care ai certificatul de nastere o sa fii intotdeauna cetatean al tarii respective, din cate stiu eu, asta se aplica chiar la turiste insarcinate care nasc in alta tara, ca sa nu mai fi cetatean trebuie IN MOD EXPLICIT sa renunti la cetatenie, cu birocratia respectiva si chiar cu judecata (daca vii dintr-o tara de gen Koria de Nord, aia SIGUR nu o sa te lase sa renunti la cetatenia lor, asa ca trebuie sa mergi la tribunal)
chiar stiu sigur ca romani care au vrut cetatenie austriaca au trebuit sa renunte la cetatenia romana, ca asa e legea acolo (nu permite cetatenie multipla)

| Domino2018 a răspuns:

Atâta timp cat parintii tai sunt români esti româncă 100%. Apropo sa fi mandră ca esti român!