| Jardelin a întrebat:

Un documentar foarte interesant. Merita urmarit.

https://www.youtube.com/watch?v=j7DgRl-amd4&feature=yout u.be

Ce parere aveti despre el?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Singura ideologie care are succes in SUA este liberalismul, si anume liberalismul de dreapta. Vezi lucrarea clasica a lui Louis Hartz The Liberal Tradition in America (1955).

Asa ca toate dezbaterile ideologice intre politicienii de succes din SUA se poarta pe nuante ale dreptei liberale. Democratii (liberals) ocupa flancul stang al dreptei liberale iar republicanii (classical liberals) ocupa flancul drept al dreptei liberale. Marxismul nu a avut niciodata succes in SUA si nu poate sa aiba nici acum.

In SUA sa zici despre cineva ca e marxist e ca si cum ai zice ca e ciumat.

Cat despre emanciparea liberal-democratica intr-un regim capitalist cu un pic mai multa protectie sociala, aia nu se numeste marxism. Amenintarea marxismului cultural in SUA e o gogorita (Bau Bau ar bantui America).

| Jardelin explică (pentru doctorandus):

Saracul de tine! Ce ceata ai pe minte!

| doctorandus a răspuns (pentru Jardelin):

Serios, daca nu stiai: Trump e classical liberal. Ceea ce se numeste convervatorism in SUA este liberalism clasic.

illiberal=unamerican.

| doctorandus a răspuns (pentru Jardelin):

Ideea e: dam libertati burgheze tuturor cetatenilor sau le dam numai unora? Optiunea "numai unora" nu este occidentala.

| doctorandus a răspuns:

Liberalism = drepturile omului + capitalism + democratie liberala (libertatea cuvantului, libertatea presei, libertatea religiei, stat laic, egalitate in fata legii, stat de drept, alegeri libere, toleranta fata de minoritati si cooperare internationala).