| LanguageMaster a întrebat:

Un guvern interimar poate prelungi starea de alertă?

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Cat timp e virusul asta macar starea de alerta o sa fie mentinuta
pentru ca in realitate si asta e o frectie la picior de lemn, pe litoral e solutie sigura de infectare, pentru ca e, EXACT la fel ca anul trecut, aceeasi inghesuiala, nici o masca nu se poarta, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai intrebat o data si ti-am spus ca da, nici nu e corecta denumirea guvern interimar ca fapt divers, dar:

art 37(3) din Codul Administrativ
(3) În cazul încetării mandatului sau, în condițiile prevăzute de Constituție, până la depunerea jurământului de către membrii noului Guvern, Guvernul continuă să emită numai actele cu caracter individual sau normativ, necesare pentru administrarea treburilor publice, fără a promova politici noi. În această perioadă, Guvernul nu poate să emită ordonanțe sau ordonanțe de urgență și nu poate iniția proiecte de lege.