| LanguageMaster a întrebat:

Un inventator își poate expune invenția nebrevetată la o conferință științifică fără riscuri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi mai bine sa n-o faca, exista un oarecare risc de furt si sa fie brevetata mai repede de altul.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Deci o invenție nebrevetată nu este protejată împotriva furtului intelectual?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu este protejata legal, este protejata doar cum o protejeaza inventatorul.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a fost publicata inventia, prioritatea brevetarii apartine celui care a prezentat-o inainte.
Acest lucru insa este foarte greu de demonstrat, fiind nevoie de argimentare si documentare foarte serioasa, in fata unei instante superioare, poate internationale.
Un asemenea proces poate dura foarte lung (chiar zeci de ani), iar cel care breveteaza inventia poate avea profituri uriase, chiar si neurmaribile in lume. Evident ca, sansele de a recastiga drepturile sunt tot mai reduse si pot tinde spre 0, daca inventatorul nu are suport financiar suficient.

Chiar si inventiile brevetate sunt deseori furate (copiate, folosite), iar procesele de despagubire pot avea mize si durata foarte mari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. La conferințele șțiințifice nu se expun invenții, ci la saloanele de invenții.

| doctorandus a răspuns:

Nu, o inventie expusa tertilor fara contract de confidentialitate nu este brevetabila.

O inventie vanduta pe piata sau adusa la cunostinta publicului nu este brevetabila.