Întrebare recomandată | Costin1996 a întrebat:

Un om fura o masina si uita un obiect cu amprentele sale pe el la fata locului.Nu a mai avut incidente asemanatoare, asadar politia sau alte organizatii nu au date despre el precum ADN sau amprente.Cum poate fi prins hotul?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina nu este un ac, asa ca nu poate fi ascunsa asa usor si poate sa fie vazut de martori sau denuntat de cineva care a aflat de furt. De asemenea pot sa existe amprentele lui in baza de date a cazierului judiciar, daca a cerut un certificat de cazier judiciar sau sa intre daca va cere dupa furt. Mai poate fi prins si daca va incerca sa vanda masina sau piese din ea.

| unknownn a răspuns:

Foarte simplu, asta daca s-ar chinui cineva.
Uita-te pe Investigation Discovery, o sa-ti dai seama ca poti fi prins si fara sa lasi urme. Desi nimeni nu se complica pentru o amarata de masina.

| William a răspuns:

Depinde ce masina fura, daca fura una mai noua poate sa il gaseasca cu GPS, dar daca fura o Dacia 1300 nu cred ca mai vrea proprietarul sa fie prins hotul.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Pot fi verificate camerele de supraveghere din zona.
Presupunand ca hotul inca mai e cu masina: multe masini acum au si GPS, deci pot fi gasite de proprietar.
Daca hotul a avut pasaport i se poate afla identitatea.
Alte idei nu imi vin acum.

| 0rlando a răspuns:

Dacă mașina și obiectul au fost recuperate, nu prea mai au cum să prindă hoțul, acesta nefiind în baza de date.
Ar fi putut fi prins, doar dacă ar fi încercat să vândă mașina.

| Nastia a răspuns:

O sa se ia declaratii celor care au fost prin zona.o sa se afle cine a fost.Cand se aduna mai multi suspecti ii aduce politia la sectie si incepe sa compare adn-ul lor, amprentele lor cu ce a fost gasit la fata locului.

| PotatoMustDie a răspuns:

Masina nu este un portofel, poate fi vazuta de cineva. Poate fi dat numarul in urmarire ca masina furata.

| tpuforyou a răspuns:

Daca a mers cu ea prin oras este posibil sa fie filmat! iar daca este surprins de o camera, politia va merge la posibili suspecti si le va lua amprente, adn! foarte simplu!

| Riko_Richardo_1982 a răspuns:

Avand amprentele pe acel obiect se poate depista hotul. Politia are toata baza de date a oamenilor de la nastere.Deci ii poate potrivi amprenta de pe obiect cu cea din baza de date si se afla cine este.

| DANIEL72 a răspuns:

Imi face impresia ca sti tu ceva sau ai fost tu in cazul asta si vrei sa stii daca poti fi prins.

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Doar prin urmarirea masini si poate servisurile auto sa se inchida cateva zile pentru a nu fi masina camuflata

| sergiuk11 a răspuns:

Doar daca erau camere de supraveghere sau martori care pot sa-l parasca, sau exista multe chesti cu care se poate gasi.

| GumiFreeStyle a răspuns:

Pai.
1.E un fel de spray pe care il pot da pe jos sa vada urma masini ep unde a luat-o si o poate urmari.
2. Daca a existat vreo camera de luat vederi s-ar putea uita pe ea, ar face un portret al infractorului si l-ar da la ''Oameni cautati''
3.Sau politiai ar intreba omul care a avut masina date despre ea, apoi s-ar duce la toate benzinariile din respectivul oras s-ar uita la camerele de luat vederi ca sa observe cine a venit la benzinarie din ziua furtului pana in ziua in care se uita ei...Iar apoi 1. Daca s-ar identifica hotul la o benzinarie de mai multe ori ar trebui zona cercetata din apropriere dar exista si posibilitatea ca hotul sa pacaleasca si de fapt sa stea mei departe asa ca va trebui calculata acea limita de benzina luata zilnic.
2. Daca s-ar identifica decat o data din tot acest interval s-ar uita pe unde a luat-o astfel avand un indiciu, apoir s-ar uita pe tot traseul la bancile, magazinele..ect care au camera cu vede la strada respectiva si ar descoperi drumul.
----Dar daca nu s-ar identifica la nicio benzinarie atunci ar da semn ca ori nu a mers mult si ar trebui mai bine verificata sa zicem pe o raza de 100km zona respectiva.

Pai nu m-ai am idei. big grin.A si scuze greselile gramticale dar am o mana rupta..so..scuze big grin.Si sper ca te-am ajutat, la ori ce iti trebuie asta. big grin

| Costin1996 explică:

Eu zic ca sansele ca sa-l prinda sunt foarte mici.Camere video...serios acum in Alexandria sunt 15 camere in tot orasul maxim(si in plus sunt rute ocolitoare multe pentru ca este zona de tara si nu's camere) si daca incearca sa duca masina la dezmembrari nu-i face nimeni nimic mai ales daca este zona rurala.Peste tot sunt relatii pentru D-zeu te poti cunoaste foarte bine cu cel care are service auto sau de dezmembrari(insa nu unul foarte cunoscut ca nu merge) si ii spui:"Salut boss! Daca iti aduc o masina imi dai si mie 1000 lei pe ea ca este furata?"Si intr-o ora ti-o dezmembreaza de nu mai ramane decat caroseria de ea pe care o da la tigani.Si asa se duce o masina foarte simplu, nici nu va inchipuiti ce usor se fac astfel de treburi.Acum am realizat si eu:o

| cristi1991 a răspuns:

Nu poate fi prins daca doar alea sunt probele impotriva lui...