| xbox360 a întrebat:

Un prieten a lasat o fata gravida! Daca e major exista legi care l-ar obliga sa faca ceva anume? Gen sa plateasca o anumita suma de bani?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, daca se stabileste paternitatea poate fi obligat sa platesca pensie alimentara pana implineste copilul 18 ani

| neutrino a răspuns:

Daca fata este minora, baiatul poate face chiar si putina puscarie!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da sa o ia de nevasta; daca ea are sub 16 ani poate face puscarie

| Alcyon a răspuns:

Da, va trebui sa plateasca pensie alimentara, pana la adanci batraneti. Daca copilul isi continua studiile, va trebui sa plateasca pensie alimentara in continuare, si dupa ce acesta implineste 18 ani (pana ce acesta face 25 de ani ). Cam astea-s consecintele sexului neprotejat.

| Miauti a răspuns:

Daca doreste sa plateasca de ce nu s-a dus la un bordel? Sa fim seriosi... i-a placut sexul neprotejat, atunci sa sufere consecintele.

| trixiiie a răspuns:

Dacă fata a fost de acord cu relațiile sexuale între ei, nu mai are ce să facă.

Uite Codul Penal:
Art. 220. – (1) Raportul sexual, actul sexual oral sau
anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau
anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se
pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra
unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se
pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea
exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un
major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când
majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra
victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi
interzicerea exercitării unor drepturi.

| Alcyon a răspuns (pentru trixiiie):

Nu asta era intrebarea lui, daca citesti cu atentie.

| 2B a răspuns:

Buna! Nu. nu cred ca poate sa faca legea acest lucru decat daca ''poate'', fata s-ar duce la politie, sau altundeva si le-ar povesti daca nu e de acord dar eu cred, ca nu au puterea asta! Mult success in continuare!