| brokxy a întrebat:

Unchiul meu a sosit azi in Romania din Belgia am citit ca izolarea e obligatorie dar daca el nu se izoleaza la domiciliu va afla poliția? Sau cineva? Sunt monitorizati cei care vin din strainatate? Sau nu prea?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Politia vine sigur in control, zilnic sau aproape zilnic A patit-o un nepot de-al meu, care a intrat in carantina fortata cu parinti cu tot, ca el a mintit ca se intoarce singur acasa si Politia i-a gasit pe toti 3, la acel domiciliu.
Baiul este ca taica-su trebuia sa intre in spital sa faca operatie de cancer si i s-a amanat operatia dupa 3 saptamani, dupa ce vor iesii din carantina.

| brokxy explică (pentru Violleta2022):

Si asta s-a intamplat acum de curand luna asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru brokxy):

Da, s-a intamplat chiar luna aceasta, la inceput de luna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca izolarea e obligatorie a venirea din Belgia va fi controlat zilnic de politie. Daca nu il gaseste la domiciliu va fi bagat in carantina institutionalizata unde daca nu ma insel va trebui sa achite si toate costurile.

| brokxy explică (pentru suntserios):

Dar pe noi pe familie daca locuim la aceiasi adresa dar nu in aceiasi casa este obligatoriu?

| suntserios a răspuns (pentru brokxy):

Din ce stiu eu, dar s au schimbat de o groaza de ori normele in ultima perioada, cand intra in tara da o declaratie unde si cu cine se autoizoleaza.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, politia află., prin diferite mijloace. Să stea cuminte.winking
14 zile vor trece repede.
Din ce stiam, "Autoizolarea se aplică tuturor membrilor familiei și persoanelor care locuiesc la același domiciliu"
In caz contrar, la ce ar mai folosi izolarea?

| Wr3nch a răspuns:

Spune-oi sa stea in casa ca un om de treaba daca nu vrea sa stea si inchis, si pe banii lui laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am inteles ca la aeroport iti cere detalii din tara de unde vii si daca dai declaratii false ti se intocmeste dosar penal pentru declaratii mincinoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu e bolnav n-ar trebui sa fie vreo problema, trebuia sa il controleze cand a facut drumul.