| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns relevant pentru ca nu mai inteleg nimic.Acum ca s-a terminat cu starea de urgenta putem sa venim in Romania fara sa fim bagati in carantina institutionalizata, cu izolarea la domiciliu nu am nicio problema, am citit pe internet multe informatii dar nu stiu care sunt adevarate si care nu.Va multumesc anticipat! Ofer funda! P.S. Eu sunt in Austria si vreau sa vin in Romania.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa s-a anuntat, ca incepand cu astazi, cei care intra in tara, vor sta la izolare la domiciliu, sau la cerere, in centrele lor (hoteluri).
Platesc carantina doar cei care sunt prinsi nerespectand conditiile.

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos pentru informatie!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ei te trimit acasa, daca nu poti acasa te baga la hotel si se deconteaza din buzunarul tau cazarea

| Violleta2022 a răspuns:

"Cei care sosesc în țară vor intra în izolare la domiciliu. Cei care vor să stea separați de familie sau încalcă izolarea vor intra în carantină."

https://www.digi24.ro/......le-1307329

Vei avea obligatia ca in cele 14 zile de izolare sa stai NUMAI in casa, fiindca se fac controale inopinante de catre Politie si daca nu esti gasita, te vor prinde ei si te vor duce fortat in carantina obligatorie, dupa ce intai iti dau amenda de cateva mii de lei, sau ti se face dosar penal.

| Wr3nch a răspuns:

Trebuie sa ai certificat medical tradus in romana, scos cu cel mut 48 de ore inainte sa pornesti, in care scrie ca nu ai COVID-19. Daca nu il te baga la pastrare.

| mgtow a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu e valabil certificatul in Timisoara au ajuns cu trenul din Austria si i-a inchis (fara sa le pese de certificatul medical)

| Bula a răspuns (pentru mgtow):

Certificatul medical trebuie sa fie tradus si in romana, oficial (prin traducator autorizat).
Daca nu e tradus, atunci nici nu se accepta.

| JicaContra a răspuns:

NOPE
inseamna doar ca ne putem plimba liberi prin oras
si... cam atat