Întrebare recomandată | Popescu_Lidia_Diana_1974 a întrebat:

Unde ar trebui sa caut pentru a gasi legislatia care se aplica unei societati comerciale care are sediul in Romania dar isi desfasoara activitatea pe teritoriul Italiei, avand ca angajati cetateni romani, si carei legi trebuie sa se supuna si sa le respecte? Dau funda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa respecte legislatia ambelor state, atat Romania cat si Italia, pentru partea de activitate pe care o desfasoara in fiecare stat.
De ex. in Romania va fi supusa legislatiei romane privind infiintarea si impozitarea profitului iar in Italia privind angajarea personalului si impozitele pe salariul acestora si alte impozite si taxe (daca personalul nu a fost angajat in Romania).