| mariusalex2019 a întrebat:

Unde gasesc titlurile de proprietate din Comuna Susani daca stiu nume, prenume strabunic si nume prenume strabunica inainte de casatorie (daca a avut drepturi in trecut)?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa gasesti actele doveditoare, dupa care calculezi cat ti-ar reveni si poti sa pornesti succesiunea.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evidentele proprietatilor le poti cere de la primaria comunei.
De asemenea, te poti interesa de la batranii, de la biserica etc.

| mariusalex2019 explică (pentru Bula):

Nu este facuta succesiunea dupa decesul parintilor unul dintre frati il cheama la fel ca pe parinte, fara sa fie facuta succesiunea acel frate care are acelasi nume ca parintele si la initiala vinde dandu-se drept parintele decedat ( care a murit in 1996) el vinde in 2000 acum unde sa vandut terenul respectivul dupa moartea celuilalt parinte si a celui care s-a dat drept tasu, cel care a cumparat a luat titlul de propietate si restul de acte in posesia lui fara nici un drept, fara sa fie vre un grad de rudenie cu noi.

| Bula a răspuns (pentru mariusalex2019):

Cauta unde- si cui i s-a eliberat titlul de proprietate.
Daca terenul este suficient de valoros, atunci il poti recupera, facand succesiunea, impreuna cu toti ceilalti mostenitori.
Dar asta costa timp si bani.
Multi.

| mariusalex2019 explică (pentru Bula):

Nu sa eliberat l-a luat si la insusit de la strabunici mei pentru ca bunica nu a fost chemata la succesiune daca s-a facut.

| mariusalex2019 explică (pentru mariusalex2019):

Iar ceilalti frati din neam nu au facut-o toti fiind in Franta

| Bula a răspuns (pentru mariusalex2019):

Incearca sa gasesti actele doveditoare, dupa care calculezi cat ti-ar reveni si poti sa pornesti succesiunea.

| Violleta2022 a răspuns:

In registrele Primariei din Comuna respectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa existe Cartea Funciara la Primaria comunei.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_Funciar%C4%83

| mariusalex2019 explică (pentru anonim_4396):

Si daca sunt sterse sau sunt musamalizate?