| hasegawa a întrebat:

Unde ma pot interesa ce acte imi trebuie sa renunt la cetatenia romana si sa mi-o iau pe cea japoneza, tinand cont ca ambasada nu vrea sa te ajute.Viza o am permanenta insa vreau cetatenia...

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Prin casatorie dupa 3 ani se poate cere cetatenia japoneza, pentru cei care domiciliaza in Japonia fara sa fie casatoriti cu cetateni japonezi, dupa 5 ani. Sunt cateva mici conditii de genul "activitate voluntara in slujba societatii" si altele de genul asta care pot grabi sau incetini obtinerea cetateniei. Teoretic se primeste, practic...
Dureaza cam 18 luni din momentul in care depui actele.
Singurul avantaj pe care o sa-l ai este dreptul la vot si faptul ca nu mai trebuie sa obtii vize peste tot unde japonezii nu au nevoie.
Si inca o observatie, reobtinerea cetateniei romane in cazul ca vei dori mai tarziu e o adevarata aventura, care poate dura ani de zile.Aceasta pentru ca inca "NU EXISTA LEGISLATIE" pentru asa ceva. In plus nu vei putea ramane dupa aceea in Romania mai mult de 3 luni decat cu "viza de sedere".
1 - Trebuie un test dat scriere si vorbire limba(hiragana, katakana si kanji care se folosesc in clasa 1 si a 2 deci cele usoare)
2 - Certificatul tu de nastere, buletinul si semnatura de la parinti, certificate nastere parinti si eventual frati daca te gindesti ca vrei sa ii aduci in vizita.
3 - Mult alte acte de aici de la sot
4 - Bineiteles renunti la cetatenia rom
5 - Dureaza in jur de un an si jumatate doi asta daca indeplinesti toate conditiile si treci testul.

Ce scrie mai sus am copiat de pe alte site-uri. Ce nu inteleg eu e de ce ai vrea sa renunti la cetatenia romana cand dupa 3 ani primesti o viza de sedere permanenta a carei singura limitare aparent e interdictia de a vota. Vrei asa de tare sa votezi in Japonia? happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai ambasada japoneza va poate lamuri, oricum cetatenia japoneza se ia foarte greu, numai dupa sedere in Japonia timp de 6-7 ani, sa dovediti ca sunteti cetatean de incredere.