| AlexDorinel a întrebat:

Unde pot sa ma duc și eu sa conduc o mașină? Am 16 ani

Pe câmp?

18 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Unde vrei tu dar vei suporta consecințele.
I-ați mai bine un scuter sau o bicicleta electrica.

| aumih16 a răspuns:

Daca ai 16 ani! doar in gta poti! in realitate nu! asteapta sa implinesti 18 ani! si apoi obtii carnetul!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Poligon? Însoțit de un adult, cu permis, desigur.
Fă B1.

| CIaudiu a răspuns:

Da, pe camp.

| Alverto a răspuns:

Vezi ca în comunism erai băgat la bataita daca te prindea ceașca ca driblezi legea. mai ales cea auto

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În fața sediului poliției.winking
Serios vorbind, nu poți. E ilegal!

| chuckmanson a răspuns:

Da 2 ani nu poți sa mai aștepți?

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru AlexDorinel):

Atunci fa-o în gta rolling on the floor

| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si trebuie sa fii si tu oaie dupa ei? Daca sar de pe pod mergi si tu?laughing

| sofiaaaa001 a răspuns:

Nu pot sa inteleg obsesia asta nebuna a tututor tinerilor de vreo cativa ani incoace, sa se apuce de condus si sa isi ia permisul cat mai repede de parca asta e singurul lor lucru pe care il mai au de facut in viata. nimeni nu se gandeste ca anumite lucruri vin la timpul lor si le facem atunci cand suntem pregatiti, nu doar ca toti vecinii din scara de sub 25 de ani deja au permis si te simti inferior lor fara permis, ce e cu cretinatatea asta? s-a gandit cineva ca poate condusul nu e pentru toata lumea, si ca de aia de dimineata pana seara auzi la stiri numai despre tineri de genul asta cu mintea in colturi care lovesc si omoara in trafic, pe trecere sau pe trotoare oameni nevinovati pentru ca efectiv nu sunt capabili sa conduca inca o masina? ai abia 16 ani, in caz de nu stiai varsta minima pentru a conduce legal este de 18 de ani deci singura ta varianta de a sta la volanul unei masini sunt acele karturi de copii care se gasesc pe la parcurile de distractii, in zona asta probabil prin statiunile litorale.
terminati odata cu febra asta idioata a tuturor tinerilor care au facut carnetul de conducere ultimul si singurul lor scop in viata, de parca ar avea 80 de ani si sunt pe moarte si atata le-a mai ramas si lor de facut, sa isi ia permisul si sa tina singuri un volan in mana. Bine ca niciunul sau foarte rar auzi pe vreunul dintre ei sa aiba ceva planuri academice, in schimb toti umbla ametiti sa dovedeasca sau sa se valideze in fata celor de la scoala sau din cartier ca au ajuns si ei cu permisul in buzunar.

Răspuns utilizator avertizat
| sofiaaaa001 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Te contrazic, mass media de cand se stie a postat, inca posteaza si va posta mereu lucruri pentru public, fie ele bune sau nu. cel care citeste si vede ceea ce mass media promoveaza are puterea de a alege pentru el insusi daca are sau nu vreun efect, fie el negativ sau pozitiv. e vina tinerilor si a societatii care se raporteaza cu orice la viata si mediul virtual fara a fi capabili de a hotari singuri pentru ei sau de a discerne ceea ce se petrece acolo comparativ cu viata reala, iar asta i-a facut pe 90% din tinerii, minori sau majori din ziua de azi de pretutindeni sa fie asa de nesiguri pe ei si sa creada ca daca se vopsesc intr-un anume fel, mananca ceva anume, se imbraca intr-un anumit mod si asa mai departe, se vor valida in vreun fel in lume, ceea ce este o minciuna. e vina lor ca nu stiu sa isi traiasca viata in afara Facebook-ului sau a Instagram-ului, nu vad ce vina are mass media in general cu asta, care se stie ca de cand a aparut, publica despre standardele nesanatoase ale frumusetei, vietii personale etc din societate. au ei vreo vina ca posteaza asta? sau cel care se uita si care nu stie sa faca diferenta dintre viata online si cea reala.
fiecare e responsabil de propriul sau mod de a percepe lucrurile din viata asta, nimeni altcineva.

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Din punct de vedere legal, conform Codului Rutier poti conduce pe orice drum care nu este public. Orice portiune de asfalt, trotuar si carosabil este considerata un drum public. Fara riscul de a fi pedepsit de lege poti conduce intr-un poligon auto, pe deal/camp.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Poți să dai de scooter sau A1, dar să ai grijă să nu accelerezi prea tare.
P.S.
Nu recomand B1.

| Stefan927 a răspuns:

Poți conduce pe locuri private ex: câmp, platouri etc...

| CosticăfugimistrețuCostică a răspuns:

Dacă vrei de mașină dă de b1 și poți merge cu mașina bineînțeles cu anumite specificații sau dacă vrei de motocicletă dă de a1 și vei pute conduce o motocicletă de până in 125 și 11kw

| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

Pe terenul bunicii tale.