| Șahrai a întrebat:

Unde sau cum poti gasi unguri cu care sa vorbesti online? (tanar din R. Moldova)

20 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Eu nu ințelege de ce tu vrei să vorbește la noi.

| Șahrai explică (pentru gabicoo):

Vreau sa va cunosc, ca in internet pareti ca sunteti diavoli

| gabicoo a răspuns (pentru Șahrai):

Vorbește cu găgăuzi de ai tăi!

| Șahrai explică (pentru gabicoo):

Lasă găgăuzii intr-o parte, mai înțeles gresit.
Comunitatea română se comporta in internet toxic impotriva ungurilor de parca sunt diavoli ori se comporta evident ca niste tradatori (adică îi ridică in slăvi pe străini și-i fac pe români mai răi ca câinii, respectiv parerea lor e nula). Iar însăși ungurii pe care i-am întâlnit in comentarii in internet aiurează la fel ca si fascistii români, asa ca mi-a fost imposibil sa inteleg cum se simte comunitatea ungureasca. Pe retele de socializare e foarte greu sa ii gasesti asa ca am crezut ca aici ar fi un loc mai bun sa o fac.

| gabicoo a răspuns (pentru Șahrai):

Tu știi ce spui? Văd că delirezi! Auzi la tine"fasciștii români"! Ți-au spălat socialiștii creierii! Rămâi în Moldova ta - Dodonule. Vezi-ți de rusofonii și transnistrenii tăi și lasă-ne pe noi cu ungurii noștri!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Totuși. Ca să te lămuresc cum stă treaba cu ungurii de la noi.
Minoritatea maghiară e prizoniera propriilor săi lideri. Se zbate in sărăcie, iar șefimea lor face afaceri, la greu, cu lemn, taie pădurile și lasă fără resurse proprii coetnici în timp ce ei au vile de lux și duc o viață de huzur în București și în alte orașe "românești" din Sudul țării dar și din Ardeal.
Mafia ungurească nu are nimic cu majoritarii. Ține populația maghiară în sărăcie, în incultură, îi insuflă ura față de români și se bat cu cărămida în piept că ei și numai ei sunt apărătorii maghiarimii. Țin astfel electoratul maghiar captiv și în Parlament fac jocul celui care dă mai mult!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Găgăuzii, rusofonii din orașele voastre și transnistrenii sunt mai toxici pentru Rep. Moldova decât ungurii pentru România.
Și să nu uit de Socialiștii și de bou(ru)l de Dodon!

| Șahrai explică (pentru gabicoo):

Prin fascistii romani am avut in vedere FASCISTII ROMANI, dar nu ROMANII. Si am scris ca ungurii din comentarii care ii blestema pe romani sunt la nivelul FASCISTILOR ROMANI. Mai citeste odata mesajul meu si te rog sa nu mai insulti niciodata asa basarabenii (eu nu ma supur, dar pe altii poate sa ii doara foarte adanc).
Pe scurt: e foarte greu pentru cineva din afara Romaniei sa vada si sa inteleaga ce gandeste ungurul obisnuit.

| Șahrai explică (pentru gabicoo):

Multumesc sincer pentru raspuns

| Șahrai explică (pentru gabicoo):

Ai dreptate, de aceea trebuie sa le dam la bot impreuna. (Totusi este si detaliul ca ei de fapt sunt mult mai putini decat par)

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Dodon am vrut să zic!

| Șahrai explică (pentru gabicoo):

Fac copy paste de la mesajul trimis lui Goete.

Daca nu iti este lene raspunde-mi te rog la urmatoarele intrebari:
1. Esti etnic maghiar?
2. Dupa senzatiile tale ce procentaj de unguri ar dori independenta Transilvaniei?
3. Ce cred ungurii despre unirea cu Republica Moldova?
4. Care sunt cele mai mari probleme ale ungurilor?
5. Ce procentaj de unguri sunt romanofobi?
6. Cunosti personal unguri patrioti romani?(care inteleg realitatea si au decis sa isi preia identitate romana si sa sustina cauza aceasta pentru bunastarea Romaniei)

la 4 nu mai este necesar sa raspunzi.

| gabicoo a răspuns (pentru Șahrai):

1- Nu! Sunt român 100% adică: 50% ieșean + 50% sucevean,
2- Ungurii nu doresc independența Transilvaniei ci vor autonomie teritorială pentru cele 2 județe locuite majoritar de ei.
3- Îi doare în cot!
4- Sărăcia și faptul că sunt ținuți ostatici de liderii lor. Sunt masă de manevră pentru politicienii UDMR
5- Habar nu am dar cred că destul de mare. Ei în general nu acceptă pe cei de altă etnie. Vezi cazul scandalului de la Ditrău cu cei 2 migranți veniți din Sri Lanka.
6- Nu. Dar sunt destule familii mixte romano-maghiare și acolo e posibil sa se întâmple ce zici tu!

| Iote a răspuns (pentru Șahrai):

Ai cazut in plasa. @gabicoo nu este maghiar.

| Șahrai explică (pentru Iote):

Cam da?

| gabicoo a răspuns:

Expresia "Fasciști români" e o teză a istoriografiei sovietice la fel și aberația numită "poporul moldovenesc" și "limba moldovenească". Această expresie îi supără rău pe români. De aia am reacționat așa!
Basarabia a fost parte integrantă a principatului Moldovei de la Roman I până în 1812 când a fost smulsă mișelește din trupul țării de către Rusia Țaristă. În 1918 prin voința reprezentanților aleși în Sfatul Țării, basarabenii au revenit de bună voie la patria mamă. În 1940 Rusia Sovietică a luat din nou Basarabia în baza pactului Ribbentrop - Molotov. De fapt în baza înțelegerii dintre doi criminali Hitler și Stalin. În 1941 România condusă de mareșalul Antonescu a eliberat Basarabia. Antonescu nu era "fascit" regimul său era unul de dictatură militară pură. Chișinăul a fost distrus de trupele sovietice aflate în retragere nu de români. În 1944 Armata roșie aflată în ofensivă a ocupat din nou Basarabia fapt consfințit prin convenția de armistițiu de la Moscova din 12 septembrie 1944 și prin Tratatul de la Paris din 10 februarie 1947. Asta e, pe scurt, istoria reală a teritoriului dintre Prut și Nistru, nu ce va bagă vouă în cap cei care vă sunt stăpâni.
"Învingătorul scrie istoria iar cel învins este silit să o creadă!"

| Șahrai explică (pentru gabicoo):

Uite, logic gândește-te că așa zisul,, moldovean,, imaginar cu care tu acum crezi că lupți nu ar accesa acest site și nu ar răspunde așa ca mine în nici într-un caz, OK?
Dodon e urât de majoritatea cetățenilor de aici, doar ca acești cetățeni sunt prea deștepți să meargă la vot așa că astfel a rezultat situația noastră tristă de la moment. (ia în atenția ta faptul că concurenții lui Dodon sunt aproape la fel de proști ca și măria sa).
Antiromânismul de aici ne-a fost băgat prin teroarea sovietică pe care românii de peste Prut nici nu au visat-o (iar manualele de istorie scrise de stăpânii voștri, trădători și dușmani, nici măcar nu vă invață asta, ce mă întristează și șochează nespus de tare).
Bine, îmi cer iertare că te-am dus în eroare, prin decizia mea brutală să îi cataloghez pe extremiștii români ce le doresc tot răul din lume unei națiuni întregi, drept fasciști.
După autonomie, ungurii vor cere independența Transivaniei, nu fi copil, ușor se face tangența.
Cei din Ditrău au avut un comportament exemplar cu imigranții, iar societatea română, zombată de câteva decenii de dușmanii noștri, condamnabil s-a năpustit asupra acestei mici rezistențe.

Realizez că menționarea dușmanilor poate să îți pară stranie și să mă discrediteze, dar dacă te vei gândi mai adânc la lanțurile României mă vei înțelege. (sau vei refuza să o faci și o să scapi de dureri de cap)
Să ai o viață frumoasă, dragă frate român.

| Goete a răspuns:

Aici. Pe mine.
Mit akarsz, vagy miröl akarsz beszélni?

| Șahrai explică (pentru Goete):

Ai discord?

| Goete a răspuns (pentru Șahrai):

Nu, dar am bicicleta