| Dragosdoar a întrebat:

Va ataca China Taiwanul? Ce i-ar Impiedica pe chinezi sa faca asta?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca le arde lor de asa ceva deocamdată.

| Mosotti a răspuns:

Nu va ataca Taiwanul pentru ca aia au pe SUA in spate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceva portavioane americane din zona...

| gabicoo a răspuns:

Nu!
Taiwanul e greu de cucerit: e foarte bine înarmat cu armament american de ultimă generație, are piste de decolare care ies direct din munte (în tuneluri), submarine și portavioane americane staționate permanent în zonă, etc.
Plus că președintele Chinei pare normal la cap!

| Dragosdoar explică (pentru gabicoo):

Xin nu e predente, e dictator pe fata
Shanghaiul e inchis de mai multa de o luna, oamenii de-abia fac rost de mancare din cauza politicii 0 covid, care e o nebunie totala.
E o cenzura a dracu in China mentinuta prin instrumente sofisticate tehnologic.

| gabicoo a răspuns (pentru Dragosdoar):

Și Putin e președinte! Ambii sunt niște dictatori! Funcția pe care o ocupă este cea de președinte!

Diferența dintre cei doi e că tovarășul Xi pare normal la cap!
Am zis pare!

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Pare dar nu este, niciun dictator din lumea asta nu a fost intreg la cap, insa prin faptul ca au tinut si tin oamenii sa moara de foame ca ei sa se lafaie in bani!
Uita-te la nenorocitul de Putin, cat se cheltuie cu securitatea sa (da scavului ii este frica sa nu fie asasinat!), ce masini blindate foloseste, ce palate are si cati si mai cati bani in paradisuri fiscale, iar rusii de rand castiga salarii mizere, in apropierea siberiei si in multe alte oarase nu au centrale pe gaze, sunt atat de amarati ca au sobe de taracota ca la noi la tara.

Pe de alta parte fara legatura cu subiectul si ce am scris mai sus, domnii si doamnele din Ucraina stateau pe porcoaie de bani, ei nu plateau facturi la gaze si energie, cine ii cunoaste stie ca majoritatea o duc bine cu masini de lux si vacante facute in strainatate...ok nu sunt de acord sub nicio forma cu faptul ca tara le este invadata, si sunt ucisi! DAR NU SUNT DE ACORD CA TARA MEA, ROMANIA, SA CHELTUIE BANI MULTI PE CAZARE ACESTORA, CU TOATE BENEFICIILE PE CARE LE ACORDAM LOR PRECUM : transport gratuit, angajare, mancare etc IAR ROMANII MEI cei mai norocosi muncesc pe salarii de alde 1530 de lei la ei in tara!
Un guvern de rahat.
Sunt de acord sa ajuti pe altii in momentul in care ai puterea militara si economica a SUA, nu pistolul cu apa care este tara asta.

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Si eu cred la fel. Li se acorda prea mult ajutor refugatilor intr-o tara in care se ofera putin ajutor cetatenilor ei. sa-i ia tarile vestice, ca alea au bani, noi de-abia avem pentru noi.

| relian a răspuns (pentru Dragosdoar):

Uite un raspuns bun dat de Simpatik happy, am vrut sa ii dau folositor si inteligent, dar m-a blocat laughing asta e, fiecare vorba lui cu cel doare laughing cit poate duce

| Dragosdoar explică (pentru relian):

Wow,ce chestie. Oare ce i-ai zis de ti-a dat block?

| relian a răspuns (pentru Dragosdoar):

Eu nu injur lumea,nu vorbesc urat,is multi care mau blocat,cred ca au facut-o pentru ca nu am fost de acord cu ei in discutii,ori nu i-am periat asa cum se perie romanii intre ei.
Sint pe aici unia care daca spui altceva decat ca ei, pur si simplu te blocheaza.
Bine ca si eu am blocat citiva, asta pentru ca nu mai incetau, intrau la toate raspunsurile si evalua ca eronate etc laughing si sa ii linistesc le dau bloc, asta daca nu au casa, bloc ca are multe aptm laughing

| SingleForOne a răspuns:

La fel cum este lumea implicată împotriva Rusiei pentru că a atacat Ucraina, la fel va fi și împotriva Chinei. Dar, efectele ar fi mult mai dezastruoase dacă se vor da sancțiuni împotriva Chinei, iar companiile decid să plece, toată economia lumii și planurile de viitor s-ar duce la pământ. Nu mai spun de frica de război (politic, economic, militar) și de arme nucleare. Nu-și permite nimeni un viitor atât de negru.

| Dragosdoar explică (pentru SingleForOne):

Lumea implicata Impotriva rusiei? Care lume? Ii vezi tu pe chinezi si indieni ca sunt impotriva rusiei?

| andreidmbm a răspuns:

Nu, cel putin nu deocamdata. Pentru ca au economia la pamant in momentul de fata din cauza covid-ului.

Vom vedea totusi ce se va intampla in viitorul apropiat dupa ce vor trece peste pandemie si se vor redresa din punct de vedere economic.

| Dragosdoar explică (pentru andreidmbm):

Https://www.youtube.com/watch?v=HXzf1aWv9WM
de ce avioanele de lupta survoleaza mereu zona?

| andreidmbm a răspuns (pentru Dragosdoar):

A fost o actiune de intimidare, acum 7 luni, pentru ca Taiwan-ul sa nu isi proclame independenta.

| scp3008 a răspuns:

Taiwan este o insula extrem de militarizata are capacitatea de a pune rezistenta serioasa incat invazie sa fie prea costisitoare, pe langa asta mai exista problema consecintelor economice urmate de embargouri

| AmBeMveusarakio1 a răspuns:

Pai taiwan e china adica republica chineza cum e si moldova

| Robert32243 a răspuns:

Ai putintica rabdare.Toate la timpul lor.