| tonyc7 a întrebat:

Daca China sustine ca Taiwanul e al ei (si chiar asa si este), atunci de ce ezita atata sa rastoarne cu forta guvernul acestei tari si sa-si ia Taiwanul inapoi? De frica americanilor, ca o sa se bage ei in apararea Taiwanului? Sau pentru ca pur si simplu nu are curaj sa faca razboi, chiar si cu micul Taiwan?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

(si chiar asa si este).
Uite că chiar nu este.
Ezită fiindcă ar ieși un război foarte urât.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Taiwanul in fata Chinei e precum un gandac in fata unui elefant. Sa fim seriosi, ce rezistenta poate opune Taiwanul in fata Chinei, cand e de fapt o mica insula pe care o poti bombarda si invada foarte usor! Iar China poate mobiliza un furnicar de soldati pentru treaba asta, ca are de unde! Pe cand Taiwanul de-abia are oleaca de populatie si resurse limitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa afli raspunsul corect imbraca te si mergi la ei si vezi ei ce zic. Din ce cauză?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Taiwan-ul trebuia sa revina Chinei treptat, nu asa peste noapte. Asta una la mina. A doua la mina, Taiwan-ul e una dintre tarile cele mai avansate ca si civilizatie, prosperitate, libertati. E ca si cum noi, asa nasol cum e la noi, ar trebui sa trecem peste noapte la sistemul din Coreea de Nord - adio proprietate privata, adio religie (TOATE RELIGIILE, da?), cultul personalitatii, internet doar sub supraveghere stricta, foame cit cuprinde...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

China e a Taiwan-ului.

| tonyc7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asa putem spune ca de fapt Taiwanul e al Japoniei, la fel cum a fost si China prin anii 30-40.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru tonyc7):

Nu chiar.
Ocuparea japoneza n-a durat foarte mult si au revenit in cele din urma la independenta pe care o aveau inainte.

Pe cand liderii Chinei la sfarsitul anilor '40 au fugit de comunisti din China continentala, refugiindu-se in Taiwan, pe care au continuat sa il guverneze.

Asa ca partea continentala a tarii e doar Taiwan-ul de vest.

| PogChamp a răspuns:

Nu e ca si cum in cazul unei invazii taiwanezii pot recurge la tactici scorched earth si toate fabricile la care saliveaza china se fac scrum. Plus ca mai e si alianta AUKUS ce poate sa-i anihileze transportul maritim al chinei.

| tonyc7 explică (pentru PogChamp):

Aukusul nu are curajul sa se bage in problema asta, o sa vezi! Iar Taiwanul e o mica insula ce poate fi usor invadata si cucerita.

| PogChamp a răspuns (pentru tonyc7):

Daca e o mica insula usor invadata si cucerita de ce n-au facut-o pana acum?
Mareata china infailibila?
Sa fi fost ca au crize energetice masive de cand nu mai iau carbune de la australieni?
Sau de cand a intrat in colaps evergrande?
Singurul motiv pentru care aukusul a inceput sa existe e literalmente pentru China.

| Gabryel85 a răspuns:

În mod sigur nu le e frică de nimeni (și nici nu au de ce), doar că fac treaba asta cu răbdare, în ritmul lor. Iar cei din Taiwan degeaba își imaginează că cineva îi va "salva", nimeni nu-și va pune pielea la bătaie pentru ei. Vor fi doar ceva declarații "de sprijin", mai mult de ochii lumii.