| gabriela_7862 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns! in timpul preavizului se poate efectua concediul de odihna? daca nu, atunci pot merge doar 4 ore la munca?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o prevedere legala nu interzice efectuarea concediului de odihna chiar si in perioada de preaviz, totul depinde de intelegerea dintre salariat si angajator. Oricum, daca nu se acorda concediul, angajatorul este obligat sa plateasca concediul de odihna, proportional cu perioada lucrata in anul incetarii contractului individual de munca. Conform Contractului colectiv de munca la nivel national, art.74, salariatul beneficiaza de 4 ore libere pe zi(din programul de munca) pentru cautarea unui nou loc de munca. Aceste ore se pot cumula pe durata preavizului in zile intregi, in functie de intelegerea dintre angajator si salariat. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am vazut explicatia si iti spun ca, in privinta concediului de odihna, nu are importanta modul de incetare al contractului individual de munca, acesta este un drept ce nu poate fi afectat de demisie si nici chiar de desfacerea disciplinara ori pe caz de condamnare pentru vreo infractiune. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Mentiune suplimentara: programul de 4 ore pe zi in timpul preavizului este valabil doar daca angajatorul a emis preavizul.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nu ar trebui să fie vreun impediment.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Dragă Gabriela, eu mi-am depus demisia și odată cu ea am depus și cererea de concediu de odihnă. Concediul mi s-a apobat.
Mari succese!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Gabriela, eu mi-am depus demisia împreună cu cererea de concediu și mi s-a aprobat!

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela_7862 explică:

Va multumesc pentru intrebari dar am uitat sa precizez ca eu plec, nu sunt concediata, asa ca nu cred ca imi pot lua concediu