| Alexandru_Băluți_1990 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Am bunica in strainatate si vreau sa calatoresc cu avionul la ea. Am 14 ani, in 2 saptamani fac 15. As vrea sa ma lamuresc cu ceva.
O lege din Romania (anul 2005) interzice iesirea minorilor neinsotiti. Bun, insa unele companii aeriene ca : RyanAir, EasyJet, Germanwings etc. si altele care au costuri suplimentare lasa minorii. Asadar, intrebarea mea este daca in Romania este posibila deplasarea cu o companie ca EasyJet, fiind minor cu procura de la ambii parinti. Am intrebat si pe chat compania respectiva si spunea ca am anii necesari sa pot pleca neinsotit, insa si in Romania este valabil? Intreb asta ca mai sunt companii ca WizzAir care accepta minorii cu 14 ani, fara Romania ce are legea respectiva. In cazul celorlalte companii nu se impune legea sau au fost acceptate asa? Va rog sa ma ajutati. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate calatori in strainatate, cu declaratia notariala autentica data de ambii parinti si in care se indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion. In acest sens sunt prevederile art.30, alin.5 din Legea nr.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane."

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Legea cere ca tu sa fii insotit de un adult. In momentul cind zbori cu o companie care ofera serviciul respectiv, ti se aloca un insotitor adult care semneaza pentru tine. Voila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acea taxa suplimentara de care vorbesti tu este de fapt taxa de insotitor. Companiile aeriene pun la dispozitie aceste servicii de insotitor contracost. te informezi la compania aeriana cu care vei zbura daca si cum pun la dispozitie aces serviciu, si detinand de la ambii parinti declaratie ca sunt de accord sa iesi tin tara vei putea merge la bunica ta

| Alexandru_Băluți_1990 explică (pentru suntserios):

Daca spune compania respectiva ca de la 14 ani pot merge si nu este vreo interdictie in Romania, pot merge fara parinti doar cu declaratia? Am vazut ca de exemplu scria (la unele) ca nu e necesar sa completezi insotitor si nu cerea taxa la aceasta varsta. Deci pot fi intr-un fel insotit de cei de la bord si sa plec, nu? happy