| LucAndrei a întrebat:

Am o intrebare referitor la calatoria minorilor in strainatate. Urmez sa plec in Milano din Budapesta, cu avionul, WizzAir. Daca trec granita in Ungaria, impreuna cu parintii si ma lasa la aeroport in Budapesta, voi intampina probleme? Mentionez ca WizzAir-ul da voie copiilor peste 16 ani sa calatoreasca neinsotiti dar din Romania, legislatia nu permite.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei avea nici o problema si vei putea pleca, legislatia romana cere declaratia parintilor si insotitor major doar pentru iesirea din Romania.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ambii părinţi te însoţesc până în Ungaria, NU vei avea probleme şi poţi pleca singur spre Milano :)
Declaraţia părinţilor + însoţitor major sunt necesare doar la IEŞIREA din România!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

Toate cele bune!

| raMLesS a răspuns:

Salut Andrei, dacă eşti cu părinţii pleacă fără grijă însoţirea părinţilor este necesară doar până la ieşirea din România.