| Furnicuta000 a întrebat:

Va rog sa-mi raspundeti doar daca stiti si daca stiti despre acest subiect, nu raspunsuri gen "intreaba la casa de pensii". Nu sunt retardata, nu vreau sa intreb deocamdata la casa de pensii sau pe oricine altcineva, in afara de site-ul asta, ok?

Deci o persoana care a avut un accident de masina (accident de munca in acelasi timp) si a suferit 2 interventii chirurgicale, a fost internata o luna in spital pentru ca a suferit multiple fracturi) a beneficiat de toate cele 273 zile de concediu medical prevazute de lege, dar ea nu poate sa se intoarca la serviciu pentru ca nu s-a refacut complet si nu poate merge decat cativa pasi, ce poate face in contonuare? Am inteles ca serviciul pe care il avea de 25 ani (la o institutie publica) il va pierde, nu? Se poate pensiona? Cum? Banuiesc ca e o pensie foarte mica dar nu gasesc legislatie in acest sens. Ma puteti ajuta?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mai obtine concediu medical se poate pensiona de invaliditate, conform art.68 si urm. din L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare.
Si dupa 25 ani lucrati nu va avea chiar o pensie mica, acum depinde si de salariile avute in perioada lucrata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate pensiona? Da, comisie medicală.

| Catrice a răspuns:

Nu te pensionează nimeni în perioada de recuperare lol vrei nu vrei trebuie mers la comisie medicala și dacă aia nu aproba prelungire aia e.

| Furnicuta000 explică (pentru Catrice):

Nu mai exista prelungire, concediul medical se acorda doar pe o perioada maxim de 273 zile

| Catrice a răspuns (pentru Furnicuta000):

Aia e concediu fără plata atunci
Avusesem acum ceva ani un coleg care stătuse un an și cv cu prelungire su după s-o întors o vreme cu program redus

| Furnicuta000 explică (pentru Catrice):

Nu cred ca ii mai pot pastra mult timp postul pentru ca e si deficit de personal. Si nici macar nu stie daca va mai merge ca inainte

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Când arunci o piatră în apă nu poți controla valurile. La fel și cu întrebările.
Imi pare sincer rău pentru omul accidentat și sper să-și găsească un nou sens în viața. Cât despre pensie, ar fi bine să vorbească cu cineva specializat în genul ăsta de cazuri

| TheGentleman a răspuns:

Nu îți poate lua nimeni serviciul dobândit prin concurs, mai ales la stat. Deci nu pierde nimic. Sunt oameni care au suferit accidente cumplite, au stat și în comă și s-au întors la serviciu cu normă întreagă. Așa că nu. Scaunul rulant poate fi o opțiune, iar instituția/compania în care lucrează este obligată să facă locul de muncă accesibil (rampe, lifturi, căi de acces etc

| Furnicuta000 explică (pentru TheGentleman):

E munca de teren, nu sta la birou. In plus salveaza vieti, e raspundere mare, nu ii pot pastra mult timp postul. E si deficit mare de personal. Abia merge cativa pasi, nu poate urca nici 2 trepte. Adica isi incheie curand alea 273 zile de concediu si solutii sa-si pastreze serviciul nu cred ca sunt.

| TheGentleman a răspuns (pentru Furnicuta000):

Îmi pare tare rău, într-adevăr este complicat dacă e muncă de teren. Totuși, nu-l pot muta pe dispecerat sau ceva de genul? sad

| Furnicuta000 explică (pentru TheGentleman):

Ar fi o solutie, de fapt singura pentru ca este ff bine pregatita in domeniu, dar dispeceratul e la 100km distanta si nu se poate muta in alt oras, abia si-a facut casa

| TheGentleman a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nici să-i dea echipamentul acasă nu se poate? Știu pe cineva care a lucrat ani de zile în Canada, dar nu i-a priit, așa că firma la care lucrează i-au trimis echipamentul și tot ce are nevoie și lucrează de aici, din România (tot pe call-center și asistență sau ceva de genul). În Canada se mai duce când și când, când este chemat la ședință sau la cursuri de formare continuă (CPD)

| Hrea12345 a răspuns:

Trebuie sa apara in fata comisiei de evaluare care sa-i stabileasca gradul de invaliditate. Ar putea munci in continuare cu program redus.