| MT91 a întrebat:

Va rog un raspuns daca se poate: in luna decembrie 2022 am fost la Szeged in Ungaria la baile termale iar la intoarcere fiind noapte GPS-ul m-a scos pe o portiune de autostrada din Ungaria fara sa vreau. Vinieta am platit-o seara la ora 22:50 iar dupa 6 luni primesc prin posta amenda de la o firma de recuperare din Oradea (UAI inkasso) in valoare de 630 de lei (cca 230 de lei suprataxa si aproape 400 de lei reprezentand comisionul si restul cheltuielilor ale acestei asa-numite "firme de recuperare creante").Ei m-au observat pe la ora 18:30 ca circul pe autostrada fara vinieta valabila si chiar daca ulterior am cumparat vinieta, ei au o lege de toata jena cum ai maxim o ora la dispozitie sa cumperi vinieta dupa ce intri pe autostrada.Consider ca este un abuz din partea statului maghiar in primul rand ca s-a asteptat 6 luni si cei de la administrarea drumurilor din Ungaria nu m-au contactat in acele 6 luni ci mi-au trimis amenda prin acei sarlatani din Oradea iar banii platiti cca 51 de lei NU mi-au fost returnati in cont! Si nu vreau sa le platesc factura lor imaginara, iar sarlatanii astia din Oradea ma ameninta ca dupa 2 luni de la primirea notificarii (din 27 iulie) suma se va dubla va fi cca 1300 de lei iar ulterior daca nu dau curs acelei facturi ma actioneaza in instanta. Eu le-am zis ca eu consider abuz ceva face statul maghiar si ca ii voi actiona si eu in instanta din cauza ca nu mi-au inapoiat banii in cont. Ce pot face in aceasta situatie, merita sa deschid proces in instanta impotriva lor?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa platesti acum, daca nu platesti vei cheltui mai mult.
Si n-are nici un rost sa-i dai in judecata, va fi tot o cheltuiala in plus si n-ai nici o sansa sa castigi procesul.

| Violleta2022 a răspuns:

NU este nici un fel de abuz, fiind perfect legal, odata ce tu nu aveai rovigneta la ora cand ai fost prins cu camera de filmat FARA ea, asa ca, legal ai vacut o ilegalitate si esti obligat sa platesti amenda si comisionul companiei de recuperare.
Uite asa inveti sa respecti legile!
Si nu se joaca nimeni cu asta, ca de nu platesti, chiar ti s eva pune poprire pe salariu sau pe bunurile din casa si isi vor lua banii cu dobanda cu tot.

Potis a deschizi 10 procese impotriva lor, fiindca vei pierde garantat, tu facand o ilegalitate, pe care te incapatanezi sa nu o intelegi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad unde e abuzul.
Asta e legea la ei.
O respecți sau plătești amenda.
Și de ce ți ar returna cei 51 lei? Ai platit vignieta. Nu sunt ei vinovați că nu ai plătit o la timp. E strict vina ta.

| mihai69 a răspuns:

Plătești acum sau pierzi mai mult.

| goguPatent a răspuns:

Realizezi că e doar vina ta că nu ți-ai platit taxa de drum nu? Adică pe ce baza sa îi dai in judecată? Că ce? Că nu ți-ai platit taxa?