| DennK a întrebat:

Buna, tatăl meu a primit o amenda pentru vinieta in Ungaria din 7 Decembrie, care a venit abia azi. El spune ca știa ca dacă trec mai mult de 60 de zile de la data respectiva și nu primești niciun fel de Înștiințare, amenda se considera nula. Voi cum știți? Aștept răspuns, mulțumesc

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Join the club! Am primit si noi, pe 26 februarie, amenda pentru vigneta de Ungaria. Trecusem prin Ungaria pe 12, respectiv 23 octombrie, anul trecut.
Si noi n-eam intrebat de ce naiba le-a trebuit atat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stie prost.

| DennK explică (pentru suntserios):

Zau. mai sarcastic de atat puteai sa fi? Tu cum știi? Amenda primită pe 7.12. 2019, proces verbal întocmit pe 18.03. 2020, plicul ajuns acasă azi. E normal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DennK):

Pe dreptul romanesc e normal, au 4 luni sa incheie procesul verbal si inca 2 sa ti-l trimita
Habar n-am legislatia din Ungaria, dar foarte probabil e asemanatoare

| suntserios a răspuns (pentru DennK):

La noi puteai sa primesti bine mersi amenda de rovigneta in 6 luni. cine stie cum e legislatia maghiara, dar oricum sigur nu 60 zile, Si daca era 60 zile aveau grija sa o trimita la termen