| yypemx a întrebat:

Va salut, am o intrebare daca ma puteti ajuta si pe mine, se poate da in Judecata o persoana / sau mai multe, daca sunt acuzat pe nedrept pentru o fapta oarecum minora nu foarte grava, dar care am de tras dupa fapta asta daca eu sunt acuzat, iar persoana respectiva ma acuza pe mine, am dovezi ca nu sunt de vina, dar intrebarea mea este daca o pot da in Judecata, si daca da, cum se poate face asta, adica pe ce baza.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca te-a acuzat de o fapta care constituie infractiune, poti sa faci plangere penala pentru calomnie, art. 206 Cod penal. Daca fapta de care te acuza nu este infractiune, atunci poti sa faci plangere penala pentru insulta, art. 205 Cod penal. Vezi ca trebuie sa ai dovezi serioase, astfel te poate acuza de denuntare calomnioasa, art. 259 Cod penal.

| Madalichka a răspuns:

Daca te-a dat deja in judecata, poti contesta in instanta. Daca persoana respectiva nu a ajuns pana la tribunal cu acuzatiile, eu zic ca nu merita sa intri intr-un proces pentru un lucru la care spui ca nu prea exista dovezi. Poate fi foarte complicat, va costa mult si poate tine multi ani. Gandeste-te cat de grava e situatia de fapt si ce dovezi ai putea aduce.

| yypemx explică:

Am dovezi, nu e o problema, dar as vrea sa stiu daca i-as da in Judecata, pe ce baza, adica "Te-am dat in Judecata... pentru ce"? Si cum se procedeaza, banuiesc ca trebuie un Avocat nu?