| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveți abilitatea să depistați la sigur o persoană care se preface calmă și relaxată atunci când e acuzată de ceva dar în sinea ei e foarte agitată?

De exemplu, un coleg de muncă din genul introvertit, tăcut, ascuns, e acuzat de mai mulți colegi că a comis ceva.
Colegii acuzatori nu au dovezi pentru cele ce le afirmă, ci sunt doar bănuieli dar il le zic lui în față ca să-i testeze reacția.
Colegul acuzat adoptă o poziție relaxată la exterior dar în sinea lui e foarte agitat dar în același timp (oarecum) arogant, ușor sarcastic, sfidător față de cei care îl acuză și îi vină să râdă dar încearcă să se abțină.

Ce concluzie ați trage voi de aici?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

În cazul ăsta e puțin probabil să nu se dea de gol, pentru un ochi obișnuit să citească astfel de reacții.
Dar acum depinde și de "talentul" persoanei în cauză, de a-și disimula stările.
Unii pot fi "citiți" mai greu sau chiar deloc, alții se dau de gol imediat.

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

De unde știi că în sinea lui e foarte agitat? laughing
Poate i se rupe, știindu-se nevinovat.
E o dovadă de inteligență să nu "pui botul" și să nu dai importanță aberațiilor.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Să zicem că ar fi vinovat de ce e acuzat, dar încearcă să se prefacă relaxat, nepăsător, dar în sinea lui e neliniștit.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

În cazul ăsta e puțin probabil să nu se dea de gol, pentru un ochi obișnuit să citească astfel de reacții.
Dar acum depinde și de "talentul" persoanei în cauză, de a-și disimula stările.
Unii pot fi "citiți" mai greu sau chiar deloc, alții se dau de gol imediat.

| Crackman a răspuns:

Ce rost are sa te stresezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă e acuzata pe nedrept e și normal sa aibă o atitudine sfidătoare, sa fie arogant si agitat când niște tâmpiți te ataca fără nici o dovada doar ca ești diferit de ei ca și comportament, de obicei persoanele liniștite, cu bun simt sunt atacate indiferent de mediu. Nu trebuie sa afișezi prea multa bunătate.