| SegiuxxLX a întrebat:

Va salut! Am o problema. Vreau sa imi vand masina (este inmatriculata pe numele tatalui meu) doar ca el este plecat din tara.Se poate face ceva act de la el din Spania cumva ca sa o vand eu? Ca un fel de imputernicire? Sau se poate din punct de vedere legal eu fiind fiul lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui ca tatal tau sa-ti trimita o procura speciala, autentificata la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Spania, prin care te imputerniceste sa vinzi masina cu o anumita suma minima sau lasa la dispozitia ta suma de vanzare.
Procura ti-o poate trimite prin posta sau curier rapid.