| TheAnonimUser a întrebat:

Mi-am cumpărat o masina inmatriculata si din cauza taxei am decis împreună cu proprietarul sa rămână pe numele lui.Este in regula din punct de vedere legal?

Răspuns Câştigător
| FlorinCiokan a răspuns:

Este perfect legal. Asa am facut si eu cu masina mea.
Dar acum mai trebuie sa faci un Contrat de vanzare-cumparare sa ai dovada ca nu ai furat masina.
Si un Contract de comodat ( Procura) Asta in caz ca iei amenzi sa nu mearga la proprietar ci sa mearga la tine.
Cu astea, mai ales ca procura e pe 5 ani poti sa umbli cat vrei.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este perfect in regula dpdv legal, intrucat legea te obliga sa o inscrii pe numele tau in termen de 30 de zile de la data cumpararii. Dar deocamdata nu exista o sanctiune, iar un contract de comodat poate acoperi multe incoveniente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai un contract de comodat e destul de legal, problema e ca vei avea nevoie de proprietar in caz ca ai de umblat pe la RAR, de vandut masina plus amenzile i se duc lui

| Oana92 a răspuns:

Se poate face contract de comodat si atunci e legal.