| IuliKK98 a întrebat:

Va salut!
Am si eu o nelamurire. Un amic a dat comanda pe ali express de niste produse, iar cei de la oficiul poștal il anunță pe acesta sa vină sa isi ridice coletul abia la data returului. As dori si eu sa stiu cat este poșta obligată să păstreze un colet (perioada exacta si, dacă se poate, actul normativ. Ma tot uit pe regulamentul lor, dar nu găsesc nimic), conditiile in care curge aceasta perioadă (nu mi se pare normal ca respectivul colet sa ajunga, sa treaca 28 zile si sa te anunțe că mai ai 2 zile la dispozitie pentru ridicarea coletului) si daca pot eu ridica acel colet in numele lui, dacă am o poză a cărții de identitate. thinking

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Coletele externe se pastreaza 30 de zile de la data avizarii. Posibil ca sa fi fost avizat imediat dupa sosire si amicul tau sa nu fi luat la cunostinta.
Nu poti ridica tu coletul, decat daca ai avea o procura speciala din partea destinatarului.