| cosmic_ray a întrebat:

Taxa postala la un colet se pune in functie de greutatea coletului sau de distanta de la care a fost trimis? si daca cineva primeste un colet si nu-l ridica cate zile sta la oficiul postal pana se intoarce la expeditor?
pot ridica coletul daca am pierdut chitanta de la posta?

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Pentru trimiterea unui colet pretul este efectuat in functie zona trimisa si cat cantareste.
Orice trimitere ramane in oficiul postal cel putin 10 zile dupa care se reintoarce la expeditor. Daca o trimitere (plic, colet) nu este ridicat in 2 zile se trimite un reaviz prin care destinatarul este anuntat de primirea unui trimiteri.
Referitor la a 3 intrebare este cel mai bine sa intrebi direct pa oficiul postal de care apartii.
In speranta ca ti-am putut fi de folos iti urez un sfarsit de saptamana minunat.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Taxa postala se pune in functie de zona de expeditie, greutate si valoarea declarata a coletului.Ramane la posta 10 zile. Te poti legitima ca fiind expeditorul si primesti coletul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Taxa este in functie de greutatea coletului si distanta, chiar daca ai pierdut avizul de la posta coletul se poate ridica numai cu BI sau CI.La posta coletul sta 10 zile dupa care se returneaza.