| Jojo1769 a întrebat:

Va salut! În aceasta seara, m-a oprit politia, a venit la geam a cerut actele după care a spus ca m-a verificat ei înainte online și au văzut ca am înmatricularea suspendata!
Eu mașina am luat-o pe 04 martie 2024 de la un dealer auto, mașina care a fost lăsată ca avans de fostul proprietar pentru a-și lua alta mai scumpa, deci la mașină au rămas numerele fostului proprietar!
Eu fiscal am primit după câteva zile de la data cumpărării mașinii, deci nu au trecut 90 zile din data în care am luat mașina, citez : "Noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
Întrebarea mea este, cum de apar totuși cu înmatricularea suspendata dacă nu au trecut 90 zile de la data achiziționării?
Pot cauta polițiștii date despre certificat fără seria de sasiu sau au făcut poza când am fost oprit mai demult la serie de sașiu pentru a verifica?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti care este situatia exacta a masinii, asa ca du-te la politia rutiera si o sa afli.
Ca ipoteza se poate ca proprietarul anterior sa nu fi inmatriculat masina in cele 90 de zile si asa apare cu inmatricularea suspendata.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu l-ai intrebat pe politist?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că fac verificări după Nr de înmatriculare.
Acum in ce situație e mașină noi nu știm exact trebuie sa discuți la fata locului cu poliția.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce circuli cu masina inainte de a avea toate actele in regulă la ea?