| LanguageMaster a întrebat:

Veste antiglonț sunt interzise civililor din România?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala expresa care sa le interzica, doar ca este echipament pentru organele de ordine sau militari si este greu de procurat pentru civili.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dar cum pot fi procurate de către civili?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu stiu, nu m-a interesat problema asta.
Eventual cauti pe internet si o sa vezi daca se gasesc undeva de vanzare.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu sunt interzise dar trebuie sa obtii aprobarea pentru ea. Vezi ML13 si ML13.d.2 de aici: http://lege5.ro/......18082016/4

| LanguageMaster explică (pentru Salontanul):

Aprobarea este condiționată de vârstă?

| Salontanul a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu scrie nimic in acest sens (varsta) dar banuiesc ca da: 18 ani este la noi pentru majoritatea legilor de gen.

| LanguageMaster explică (pentru Salontanul):

Nu cred că este 18 ani dacă nu scrie nimic.

| Salontanul a răspuns (pentru Salontanul):

Anumite banci (cele care au tezaur cu depozitare bunuri de valoare), de exemplu, au agenti de paza cu arma cu glont. Tu te duci ci o arma cu glont si cu o vesta antiglont, impusti agentu' si furi bunurile din tezaur. Aceasta nu este un simplu furt ci talharie, adica furt cu violenta, jaf. Ai sanse mai mari sa scapi de glontul agentului. De aceea trebuie sa fie o evidenta.

| Salontanul a răspuns (pentru LanguageMaster):

Incearca si pe aici: http://www.avocatnet.ro/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@ Stell99. Trebuie sa existe o evidenta pentru a nu se putea face talharii.

| LanguageMaster explică (pentru Salontanul):

Cum adică tâlhării?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multumesc pentru aprecieri!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa porti si chiloti de kevlar daca stii de unde sa ii procuri

| relian a răspuns:

Nu stiu daca is interzise, dar sunt de vanzare si pe ebay laughing deci daca aia le vind inseamna ca e legal sa le si cumperi.330-500 $, sau mai mult.Eu pot sa cumpar o vesta din asta si sa tio trimit fara ca nimeni sa vada, nici cand o primesti.Deci o poti purta fara probleme, dar cred ca nu e asa de comod sa porti toata ziua o vesta de genu ala. Legea nu stiu ce spune, in RO e posibil sa nu te lase, aia is capabili de orice, la nivelul lor de gandire.Nu stiu nici in UE ce legi sunt dar nici aia nu-s departe de RO laughing

| DaniTDCI a răspuns:

Ca veni vorba de vesta anti glont, nu e asa de utila de oarece daca esti impuscat in cap, adios

| Stell99 a răspuns:

Cum sa fie interzise? laughing
Ar fi o prostie imensa ca legea din Romania sa oblige un civil sa moara!

| BuffaloSoldier a răspuns:

Nu există nicio lege, dar nu văd pentru ce să dai o groază de bani pe un lucru care nu-ți este util.La noi nu s-a ajuns încă la o așa infracționalitate cu arme de foc sau albe încât să nu poți ieși din casă fără ca să ai un astfel de echipament.În S.U.A polițiștii sunt obligați ca în timpul serviciului să poarte veste anti-glonț, iar în cazul în care sunt împușcați și nu au avut acest echipament pe ei nu li se plătește asigurarea de viață sau cheltuielile medicale. Funda? big grin

| xtjgfk a răspuns:

Qbig grine ce ai nevoie de vesta antiglont?
R: Pai sa nu mor impuscat?
Qtongueai si cine este impuscat?
R: spargatori de banci criminali etc etc.
De la aceasta logica statul roman reglementeaza cumpararea acestora. Ai nevoie de nu stiu ce avize.

| TheoCN87 a răspuns:

Nu! Daca crezi ca ai dușmani poti sa porti linistit!