| LanguageMaster a întrebat:

Văusem o ştire pe internet intitulată :
"În țara civililor fără arme, Poliția Română cumpără echipament antiglonț de două milioane de euro"
Cum adică civili fără arme?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O stire inexacta, sunt destui civili romani care detin, in mod legal, arme de foc. Sigur ca nu sunt atat de multi ca, de ex., in SUA si nici nu obtin usor aceste arme, dar totusi sunt.

| minrest a răspuns:

Adica noi, romanii, civili fara arme de foc, cu acces doar la aersoft. Ce e asa neclar?

| Donsavas a răspuns:

Cred ca se referea la Islanda. Acolo e singura tara unde nu sunt permise accesul cu arme, nu se promoveaza, incurajeaza si accepta detinerea de armament nici macar de catre politistii stradali.

| christall a răspuns:

Adica noi romanii nu avem acces la cumpararea de arme, ca in sua.

| Kogaion a răspuns:

Civili=cetateni
In schimb, politia trebuie sa fie bine dotata cu toate echipamentele necesare si sa fie de calitate superioara, nu cum au ei acum pistoale vechi de 40 de ani care se pot descarca singure.

| florinflorescu a răspuns:

Adica la noi in tara sunt putini oameni care poseda arme personale, majoritatea le detin de la locul de munca.
civili = cetateni

| Skippy223 a răspuns:

In alte tari cum ar fi Statele Unite, Tarile din America latina si in Elvetia, o mare parte din civili au arme (fie ilegal sau legal).
In Romania nu multi au arme.

Dar nu vad de ce nu ar investi politia romana in echipament antiglont - siguranta este cea mai importanta.