| AlexDorinel a întrebat:

Vi se pare ok că s-a scumpit gazul cu 25% și curentul de la 1 iulie?

Inca nu a simțit nimeni scumpeala pentru că e vara si consumul e mic pentru că nu prea se sta în casa dar iarna va fi naspa.

Dar până la urmă gazul și curentul nu sunt resurse nelimitate deci nu prea pot fi vândute pe preț de nimic.

Voi ce părere aveți? Fără injurii, insulte

40 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

21 de grade la 4 sau 21 de grade la 2 reprezinta tot 21 de grade. Iarna stai frumos in trening, atita tot. 21 e o temperatura foarte ok si sanatoasa. Secretul e sa fie CONSTANTA temperatura aia. Peste 22 deja e BOLNAVICIOS - si nu o zic eu, sunt destule studii care mentioneaza 18 grade ca temperatura optima pentru somn pe durata noptii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa iti schimbi centrala de cacao cu una in condensatie, sa iti izolezi casa/apartamentul daca e cazul, sa pastrezi o temperatura constanta si aia e. Sa stii ca nu moare nimeni de frig la 20-21 de grade in loc de 23-25, doar ca platesc mult mai putin la gaz. Daca la 20-21 de grade si cu o pereche de pantaloni de trening pe tine ti-e frig, atunci poate ar fi cazul sa mergi la medic fiindca ai probleme serioase de circulatie a singelui.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mofturi stupide, un motiv in plus de a face viroze si alte nenorociri datorita diferentei de temperatura intre interior si exterior. Cu 18 grade dormi foarte bine, ca doar te invelesti. Sau si de invelit nu vrei invelit, vrei sa dormi iarna in fundul gol cu steagul in sus? big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Pe întreg anul 2021 am avut un consum mediu de 349 Wați. Plus 2.08 metri cubi de gaz pe zi.

Totalul este 37.7 GJ/an. Iar consumul meu este neutru in dioxid de carbon.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Eu consum curent lunar de cam 220 Kw.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Da, la 220 Kw plateam cam 165 de lei lunar, iarna asta, primavara. Dadea ca era 0, 75 lei per Kw, in rest nici nu mai conteaza wati sau altele.